K, 30.11.2022

ARVUSTUS ⟩ Ah, need mehed on kõik tõprad, rafineerit lambapead...

Jaak Allik
, teatrikriitik
Ah, need mehed on kõik tõprad, rafineerit lambapead...
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 4
Hetk Andrus Kivirähki uuel lool põhinevast Aare Toikka lavastusest «Juudit», fotol Susanna ja Juudit ehk Ingrid Margus ja Henessi Schmidt.
Hetk Andrus Kivirähki uuel lool põhinevast Aare Toikka lavastusest «Juudit», fotol Susanna ja Juudit ehk Ingrid Margus ja Henessi Schmidt. Foto: Siim Vahur

... keegi ei vaja säärast sõpra nagu meie, truud ja head.

Nii laulis omal ajal Paul Pinna, parodeerides tolleaegseid kohvikutantasid.

Nüüd, kui lisaks Soomele, Taanile, Norrale ja Leedule on matriarhaat haaranud võimu ka Eestis, on Andrus Kivirähk loonud oma versiooni kangelanna Juuditist. Piibli Juudit raius Olovernese pea maha Petuulia päästmiseks ning elas rahvuskangelasena 105-aastaseks.

Tammsaare Juuditil polnud Petuuliast eriti midagi, tema tappis Olovernese, sest väsinud väepealik ihkas lihtsat inimlikku armastust ja Juuditit kannustavast võimuihast ehmudes tõukas ta endast eemale. Selles Juuditis, kes oli varem osalenud oma abikaasa Manasse tapmises, ärkas lõpuks siiski südametunnistus, ta lükkas rahva austuseavaldused tagasi ja määras end eraklikku üksindusse.

Kivirähki Juuditit ei huvita Olovernes ei mehe ega väepealikuna, ta loodab temas leida tarka ja tugevat juhti, kes pühiks põrmu Petuulias valitseva korruptsiooni ning pööraks maailma hukatusliku majanduskasvu ja sellega kaasneva paratamatu kliimakatastroofi teelt.

Märksõnad
Tagasi üles