Euroopa kohtu otsus võib mõjutada Eestis tuhandeid kriminaalmenetlusi

Euroopa Kohus kritiseeris oma otsuses Eesti praktikat, mille järgi annab loa sideandmete kasutamiseks prokuratuur.  FOTO: FRANCOIS LENOIR/REUTERS

Eestis salvestavad telekomifirmad juba aastaid mitmesuguseid inimeste kohta käivaid andmeid, nüüd otsustas Euroopa Kohus, et meie seadused ei vasta Euroopa normidele ning prokuratuuril ei peaks olema õigust anda luba inimese sideandmete kasutamiseks.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Eile tegi Euroopa Kohus otsuse ühes pealtnäha lihtsas asjas. Nimelt oli Viru maakohtus 2017. aastal mõistetud kaheaastane vanglakaristus inimesele selle eest, et ta oli pannud toime mitu vallasasjade ja sularaha vargust ning kasutanud kolmanda isiku pangakaarti, tekitades talle seega ligi 4000 eurot kahju. Lisaks kasutas ta õigusemõistmises osaleja vastu vägivalda.

Süüdlane kaebas ­edasi, kuni jõudis riigikohtusse. Kuna tõenditeks olid ka elektroonilise side seadusega väljaküsitud materjalid, siis tekkis kohtul küsimus, kas Eesti õigus ja Euroopa Liidu õigus saavad asjast ühtmoodi aru. Asi liikus edasi Euroopa kohtusse, kust eile ka otsus tuli: neid sideandmeid ei tohiks õigusemõistmisel arvestada.

Sellega muutub nn väiksemate kuritegude menetlemine õigus­kaitseorganitele raskemaks. Veel enam, Euroopa Kohus leiab, et Eesti peaks prokuratuuri rolli ümber vaatama.

03.03.2021 05.03.2021
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto