L, 4.02.2023

Euroopa kohtu otsus võib mõjutada Eestis tuhandeid kriminaalmenetlusi

Liina Laks
, reporter
Euroopa kohtu otsus võib mõjutada Eestis tuhandeid kriminaalmenetlusi
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 6
Euroopa Kohus
Euroopa Kohus Foto: FRANCOIS LENOIR/REUTERS

Eestis salvestavad telekomifirmad juba aastaid mitmesuguseid inimeste kohta käivaid andmeid, nüüd otsustas Euroopa Kohus, et meie seadused ei vasta Euroopa normidele ning prokuratuuril ei peaks olema õigust anda luba inimese sideandmete kasutamiseks.

Eile tegi Euroopa Kohus otsuse ühes pealtnäha lihtsas asjas. Nimelt oli Viru maakohtus 2017. aastal mõistetud kaheaastane vanglakaristus inimesele selle eest, et ta oli pannud toime mitu vallasasjade ja sularaha vargust ning kasutanud kolmanda isiku pangakaarti, tekitades talle seega ligi 4000 eurot kahju. Lisaks kasutas ta õigusemõistmises osaleja vastu vägivalda.

Süüdlane kaebas ­edasi, kuni jõudis riigikohtusse. Kuna tõenditeks olid ka elektroonilise side seadusega väljaküsitud materjalid, siis tekkis kohtul küsimus, kas Eesti õigus ja Euroopa Liidu õigus saavad asjast ühtmoodi aru. Asi liikus edasi Euroopa kohtusse, kust eile ka otsus tuli: neid sideandmeid ei tohiks õigusemõistmisel arvestada.

Sellega muutub nn väiksemate kuritegude menetlemine õigus­kaitseorganitele raskemaks. Veel enam, Euroopa Kohus leiab, et Eesti peaks prokuratuuri rolli ümber vaatama.

Märksõnad
Tagasi üles