Imre Kaas: kiirtest peab olema ohutu kõigile

Imre Kaas FOTO: Ardi Truija

Koroonaviiruse epideemilise leviku tõttu on ääretult tähtis, et inimene saaks nakatumisest ruttu teada. Riigi pakutavate testimisvõimaluste kõrval tasub kaaluda ka vabamüügi kiirteste, kuid nende kasutamine peab olema ohutu ja lihtne. Lisaks tuleb positiivne kiirtesti tulemus hiljem usaldusväärse meetodiga üle kontrollida.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Koroonaviiruse tuvastamise kiirtestide meetodid on erinevad. Näiteks Austrias kasutatakse laialdaselt kiirteste, mis põhinevad ninaneelukaapel, nagu PCR-testid. Komplektis on vatitikk, millega võetakse ninasõõrmest proov ja pärast lahusesse kastmist tilgutatakse testkassetile mõned tilgad. Kassett sarnaneb rasedustestiga ja ka tulemust loetakse triipude põhjal. Tundub lihtne!

Sellise ninasõõrmest võetava proovi puhul on problemaatiline proovi kvaliteet. Ninasõõrmes on vähem viiruseosakesi kui sügaval ninaneelus, mistõttu suureneb võimalus, et kuigi test näitab negatiivset tulemust, on kontrollitu siiski nakkusekandja. Oleks kahetsusväärne, kui haigestunu jääb tuvastamata ebakvaliteetse proovi tõttu.

04.03.2021 06.03.2021
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto