P, 10.12.2023

Imre Kaas: kiirtest peab olema ohutu kõigile

, terviseameti kommunikatsioonijuht
Copy
Imre Kaas
Imre Kaas Foto: Ardi Truija

Koroonaviiruse epideemilise leviku tõttu on ääretult tähtis, et inimene saaks nakatumisest ruttu teada. Riigi pakutavate testimisvõimaluste kõrval tasub kaaluda ka vabamüügi kiirteste, kuid nende kasutamine peab olema ohutu ja lihtne. Lisaks tuleb positiivne kiirtesti tulemus hiljem usaldusväärse meetodiga üle kontrollida.

Koroonaviiruse tuvastamise kiirtestide meetodid on erinevad. Näiteks Austrias kasutatakse laialdaselt kiirteste, mis põhinevad ninaneelukaapel, nagu PCR-testid. Komplektis on vatitikk, millega võetakse ninasõõrmest proov ja pärast lahusesse kastmist tilgutatakse testkassetile mõned tilgad. Kassett sarnaneb rasedustestiga ja ka tulemust loetakse triipude põhjal. Tundub lihtne!

Sellise ninasõõrmest võetava proovi puhul on problemaatiline proovi kvaliteet. Ninasõõrmes on vähem viiruseosakesi kui sügaval ninaneelus, mistõttu suureneb võimalus, et kuigi test näitab negatiivset tulemust, on kontrollitu siiski nakkusekandja. Oleks kahetsusväärne, kui haigestunu jääb tuvastamata ebakvaliteetse proovi tõttu.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles