R, 9.12.2022

Bussijuhi hirm: tasuta bussisõiduga sagenevad rünnakud meie vastu

Eili Arula
, ajakirjanik
Bussijuhi hirm: tasuta bussisõiduga sagenevad rünnakud meie vastu
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 6
Vastse-Kuuste bussipeatusest on sõita Tartusse 32 ja Põlvasse 16 kilomeetrit.
Vastse-Kuuste bussipeatusest on sõita Tartusse 32 ja Põlvasse 16 kilomeetrit. Foto: Margus Ansu

Hiljuti astusid Vastse-Kuuste bussipeatusest Go Busi Põlva-Tartu liinil sõitnud bussi kaks meest, kes olid silmanähtavalt purjus. Bussijuht selgitas, et joobes inimesi ta peale ei võta. Selle asemel, et bussist lahkuda, kostitas üks meestest bussijuhti jalahoobiga. Löök tabas juhti näkku. Instinktiivselt haaras bussijuht lööja jalast ning kui silmad enam saadud hoobist tuld välja ei löönud, nägi ta, et lööja jalanõu oli tema käes.

Kaasreisijate abiga sunniti agressiivsed mehed bussist välja astuma. Lööja lahkuski ühe jalanõuga.

Et vahejuhtumile kulus omajagu aega, otsustas juht graafikus püsimiseks sõitu jätkata ning liini lõpp-peatuses Tartus helistas politseisse ja teavitas juhtunust.

Purjus sõitjaid iga nädal

Selleks hetkeks oli sündmusest juba hulk aega möödas, mistõttu ei õnnestunud politseipatrullil lööjaid Vastse-Kuustes tabada. Kuid politsei uurib vahejuhtumi asjaolusid sellegipoolest ja püüab ründajad kätte saada.

Bussijuhil läks teda tabanud obaduse järel nägu paiste ja üks silm on sinine. Rünnaku ohvriks langenud juht ei soovinud juhtunust pikemalt rääkida, küll aga oli nõus sel teemal vestlema tema kolleeg. Siiski palus ka tema leheloos anonüümsust.

Bussijuht sõnas, et pea iga nädal tuleb kaugliinibussides ette seesuguseid juhtumeid, kus juhid peavad bussist purjus inimesi välja juhatama. «Kui on tasuta sõit, siis inimesed arvavad, et neile on kõik lubatud,» rääkis rünnaku ohvriks langenud bussijuhi kolleeg, kes sõidab samuti peamiselt Tartu ja Lõuna-Eesti suuremate asulate vahet.

Selle asemel, et bussist lahkuda, kostitas üks meestest bussijuhti hoopis jalahoobiga.

Võimalusi end kaitsta bussijuhtidel napib. «Mina olen pikka kasvu mees, mõne purjus inimese ehmatan juba sellega ära, et tõusen püsti,» sõnas ta. Kuid vahel pole sellestki kasu. Tema bussil on kabiinil ees ka klaas, mida aga rünnaku ohvriks langenud mehe bussil polnud.

Samal ajal, kui juht peab tegelema purjus inimeste kantseldamisega, buss seisab, sõidugraafik läheb nihkesse ja teised reisijad kannatavad. «Vahel olen joodiku bussi jätnud, edasi sõitnud ja politsei poolele teele vastu kutsunud, et aega kokku hoida,» lisas ta.

Tema arvates oleks lahenduseks see variant, kui vaid lähiliinid, näiteks vallabussid, oleksid tasuta ning linnadevahelised bussid ikkagi piletiga, sest kipub nii olema, et kui bussipiletile raha kulutama ei pea, lööb osa tegelasi viimsegi penni napsu peale laiaks, sest küll tasuta buss koju viib.

Abiks pardakaamerad

Go Busi Lõuna-Eesti piirkonna juht Ramses Riive sõnas, et rünnakud bussijuhtide vastu on ikkagi erandlikud. «Sellistel puhkudel soovitame esmalt ühendust võtta politseiga, õnneks on paljudel bussidel ka pardakaamerad, mis aitavad pärast politseil korrarikkujad vastutusele võtta,» sõnas ta.

Siiski ei näe Riive seost tasuta bussisõidu ja bussijuhtide ründamise vahel.

Veel soovis ta edastada tänusõnad abivalmis sõitjale, kes teisipäeval Vaste-Kuustes bussijuhile appi tõttas ning aitas korrarikkuja eemale peletada.

Märksõnad
Tagasi üles