Argo Luude: vaja on vastutajat

Argo Luude. FOTO: Mihkel Maripuu

Mida teha, et jäätmeid jõuaks ka päriselt rohkem ringlusesse, kirjutab Eesti Keskkonnateenused ASi juhatuse esimees Argo Luude (EKRE).

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Eestis plahvatas pomm: ajakirjandus avalikustas, et kõik eraldi kogutud jäätmed ei jõuagi taaskasutusse. Tegelikult tundub, et «avastuse» tegid küll vaid ajakirjanikud, sest vähe sellest, et niiviisi on asjad olnud pikka aega, on kogu süsteem olnud üles ehitatud niimoodi algusest peale ja mitte ainult meil, vaid ka väga paljudes teistes Euroopa riikides. Ma ei taha hakata lahkama, kes on või oli süüdi, kuigi kohati on kummastav lugeda kriitikat isikutelt, kes ise olid vastutavad keskkonnaõiguse raamistiku ja praeguse jäätmekäitlussüsteemi loomise eest, riigi aadressil, mis justkui olevat kõik vussi keeranud. Paistab, et need pikad aastad riigi palgal olles ja Eesti jäätmemajandust korraldades ei teinud neile selgeks, et nemad ongi see «riik».

Ühiskond peab aru saama, et jäätmed ei ole väärtuslik ressurss. Jah, neid saab teatud tingimustel tõesti ressursina kasutada – selleks peavad jäätmed koosnema üheliigilisest materjalist, kuid ka siis on sellise materjali väärtus märgatavalt madalam kui n-ö originaalsel materjalil. Seetõttu on väga oluline, et materjalide hilisema taaskasutuskõlblikkuse eest peavad vastutama nendesamade materjalide tootjad. Praegu on näiteks pakendimaterjalile küll olemas nõuded ohutuse ja muu sellise kohta, kuid kas ja kuidas seda hiljem taaskasutada saab, ei ole enam tootja asi.

06.03.2021 09.03.2021
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto