R, 9.12.2022

Põlevkivihiiud on valmis vaktsiini ise ostma

Teet Korsten
, ajakirjanik
Põlevkivihiiud on valmis vaktsiini ise ostma
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 7
Enefit Power oli selle aasta uus tulija Kesk- ja Ida-Euroopa  parimate ettevõtete TOP 500.
Enefit Power oli selle aasta uus tulija Kesk- ja Ida-Euroopa parimate ettevõtete TOP 500. Foto: Ilja Smirnov
  • Põlevkivitöösturid paluvad riigilt oma töötajate kiiret vaktsineerimist
  • Estonia kaevanduses peatus töö koroona pärast mullu kaks korda
  • Kaevanduses ei möödu päevagi, ilma et pandeemia jutuks võetaks

Eesti põlevkivikeemia lipulaev Viru Keemia Grupp on kulutanud koroonatestide ja kaitsevahendite peale pool miljonit eurot ning on valmis maksma oma töötajate eelisvaktsineerimise kinni omast taskust, sama teeks nende kolleegid Eesti Energias.

2300 töötajaga Eesti Energia suurenergeetika osas on pandeemia algusest koroonadiagnoosi saanud 397 inimest, 1600 töötajaga Viru Keemia Grupis (VKG) on koroonahaigeid praegu 51 ja tervenenuid 119.

Eesti Energia Estonia kaevanduse 39-aastase koristuseetöölise Priit Kama mullune koroonakogemus oli üpris karm.

Hädised 56 sammu

«Hetkeni, mil sain koroonaviiruse diagnoosi, ei kurtnud ma tervise üle. Ei osanud mõeldagi, et võiksin viiruse tõttu 23 päeva haiglas lebada. Kõik algas palavikust. Mingeid muid erilisi kaebusi polnud. Mulle tundus, et kõik on normaalne, lihtsalt üldse ei olnud jõudu,» kirjutab Priit Kama Eesti Energia siseveebis.

Väikeses palatis suutsin teha päevas 56 sammu. See ei olnud tempo, millega harjunud olen.

Estonia kaevanduse tööline Priit Kama

Haiglas selgus, et mürakal mehel on kahepoolne kopsupõletik, kuigi varasem röntgenipilt anomaaliat ei näidanud. Kama arvas, et koroonaviiruse tõttu kaob maitsemeel, aga temal kadus see alles kümnendal päeval, mil ta oli juba haiglas.

«Kolm nädalat haiglas olid minu jaoks tõeline katsumus. Väikeses palatis suutsin teha päevas 56 sammu. See ei olnud tempo, millega harjunud olen,» kirjutab Kama.

Postimees uuris Kamalt, kuidas tal praegu, pool aastat hiljem tervisega on. Kama ütles, et hästi, aga lisas, et väsib kiiresti ja et tal on peavalud, mida tal enne koroona põdemist kunagi pole olnud.

Viru Keemia Grupi juhatuse aseesimees Meelis Eldermann
Viru Keemia Grupi juhatuse aseesimees Meelis Eldermann Foto: Ilja Smirnov

Mullu detsembri alguses saatsid VKG juhid Ahti Asmann ja Meelis Eldermann sotsiaalminister Tanel Kiigele kirja pealkirjaga «Elutähtsa teenuse töötajate koroonavastane vaktsineerimine», milles rõhutasid oma tööstusharu olulisust ja palusid oma töötajate vaktsineerimist esimesel võimalusel.

Sisulist vastust pole saanud ei see ega ka teised sarnased kirjad.

63-aastane VKG juhatuse aseesimees Eldermann ise vaktsineerimist enam ei vaja, sest põdes viiruse veebruaris läbi.

Selle poolest on kaks põlevkivivallas konkureerivat firmat võrdses seisus, sest Eesti Energia tütarfirma Enefit Poweri juhatuse liige Meelis Goldberg vaktsineeriti äsja esimese doosi AstraZeneca vakstiiniga. Tõsi, tema eelisjärjekorras vaktsineerimise põhjus polnud strateegilise ettevõtte juhtimine, vaid kuulumine vabatahtliku merepääste ridadesse.

«Kui vaadata pandeemiat tervikuna, on selge, et isegi kui teeme maksimaalseid jõupingutusi, saame aru, et vaktsiinita probleemi ei lahenda. Selleks, et seda lahendada, oleme nõus vaktsineerima oma raha eest,» rääkis Eldermann.

VKG juhid usuvad, et suurema osa töötajate vaktsineerimine tagab elutähtsate teenuste katkematu osutamise.
VKG juhid usuvad, et suurema osa töötajate vaktsineerimine tagab elutähtsate teenuste katkematu osutamise. Foto: Ilja Smirnov

Ta lisas, et VKG on ise Eesti meditsiinikontsernide kaudu uurinud, kas ja kuidas on võimalik vaktsiini osta.

Pool miljonit eurot

Tehtud jõupingutuste all peab Eldermann silmas seda, et VKG on oma kulul teinud SynLabis umbes 3000 koroonatesti ja kulutanud selle peale ligi 200 000 eurot. Kaitsevahendite ja muude pandeemiaga seotud meetmete jaoks on kulutatud 300 000 eurot. Kokku seega pool miljonit.

Saame aru, et vaktsiinita probleemi ei lahenda. Selleks, et seda lahendada, oleme nõus vaktsineerima oma raha eest.

Viru Keemia Grupi juhatuse aseesimees Meelis Eldermann

«Juba mullu aprillis polnud tootmisalal võimalik naljalt leida inimest, kes ohutusreegleid poleks järginud. Ja ranged reeglid püsivad siiani,» kinnitas VKG juhatuse aseesimees, kiites oma töötajaid ning nende vastutustunnet.

Tootmise eripärast tulenevalt on VKG ohutuse- ja kvaliteedijuhi Ksenia Moskvina sõnul ettevõtete võimalused koroona ennetusmeetmeid kasutada siiski piiratud.

Tabloo sissepääsuruumis VKG tööstusalale annab aimu, et eelmine tööõnnetus leidis aset 30 päeva tagasi.
Tabloo sissepääsuruumis VKG tööstusalale annab aimu, et eelmine tööõnnetus leidis aset 30 päeva tagasi. Foto: Ilja Smirnov

«Oleme kindlasti nõus meie töötajate vaktsineerimisega seotud kulud ise katma. Töötajate jaoks oleks vaktsineerimine vabatahtlik ning meie esialgsete andmete põhjal on ligi kolmandik töötajaskonnast vaktsineerimisest huvitatud,» ütles Moskvina.

Mullu augusti lõpus töötas VKG Ojamaa kaevandus nakkuskolde tõttu kümme päeva 60 protsendi võimsusega. Õlitoomine on terve aasta vältel töötanud tavarežiimis ning täiskoormusel.

Eesti Energiale kuuluvas Estonia kaevanduses puhkes mullu aprillis koroonakolle. Enefit Poweri personalipartner Ljudmilla Moorus nimetas töötajate tervist kõige tähtsamaks.

«Olime sunnitud peatama kaevanduse töö. Estonia kaevandus alustas uuesti tööd 27. aprillist. Kaevanduse töö ajutine peatamine ei seadnud ohtu elektri, soojuse ja õli tootmist, kuna ladudes oli ja on ka praegu piisav põlevkivivaru elektrijaamade ja õlitehaste tarbeks. Kaevanduse seisaku ajal vaadati ettevaatlusabinõud veel kord hoolikalt üle,» ütles Moorus.

Töö Eesti Energiale kuuluvas Estonia kaevanduses seisis mullu ka 24.–31. augustil seoses Jõhvi Keldri nakkuskoldega.

Haiguslood hirmutavad

Möödunud kolmapäeval oli Eesti Energia tütarfirmades Enefit Power ja Enefit Solutions kokku 47 haigestunut.  Veebruari alguses oli haigestunuid 43.

«Niisiis on olukord koroonaviirusega kontrolli all, muuhulgas tänu sellele, et töötajad järgivad riigi ja ettevõtte välja töötatud ohutusmeetmeid,» ütles Moorus.

Arves­tades sellega, mida koroona­viirus võib teha, on vaktsiin mu meelest parem – isegi kui sellel on kõrvalnähud.

Enefit Poweri juhatuse liige Meelis Goldberg

Eesti Energia alles alustas töötajate küsitlemist, et teada saada, kuidas nad suhtuvad vaktsineerimisse. Moorus avaldas lootust, et eesliinitöötajad vaktsineeritakse märtsis.

Meelis Eldermanni sõnul on ta hiljuti vestelnud oma VKG õlitööstuse töötajatega ja talle on jäänud mulje, et inimeste skepsis vaktsineerimise suhtes on vähenenud.

«Seda just tänu nähtule. Kui oled pealt näinud, kuidas tugevad ja terved noored naised ja mehed raskelt haigestuvad – see paneb ikka mõtlema,» ütles Eldermann.

Piirangutest ei piisa

Enefit Poweri juhatuse liikme Meelis Goldbergi sõnul on eesliinitöötajaist koostatud nimekirjad ja oodatakse töötajate tagasisidet, kui suur osa neist on valmis laskma end vaktsineerida. Ta ise on juba eeskuju näidanud.

«Haarasin vaktsineerimisvõimalusest kohe kinni, sest vaadates praegust olukorda – vaktsineerimiseta me sellest välja ei tule. Ülemaailmne kogemus näitab, et piirangutest viiruse leviku takistamiseks ei piisa. Ka isikliku poole pealt – mul on eakas isa ja temaga suheldes pidin pandeemia ajal iga kord pelgama, ega ma talle viirust ei vii. Tahaks ka reisida, kui piirid veidi avanevad. Arvan, et veel pikka aega on see seotud vaktsineerimisega,» ütles Goldberg.

Enefit Poweri juhatuse liige Meelis Goldberg
Enefit Poweri juhatuse liige Meelis Goldberg Foto: Ilja Smirnov

Goldbergi abikaasa on õpetaja ja tema sai oma vaktsiini kätte paar päeva enne meest. Naisel avaldusid kõrvalnähud: esimese päeva õhtul oli tal vappekülm ja teisel päeval vilets enesetunne. Paljudel tema kolleegidel olid sarnased nähud.

«Arvestades sellega, mida koroonaviirus võib teha, on vaktsiin mu meelest parem – isegi kui sellel on kõrvalnähud,» ütles Goldberg.

Mõlemaid abikaasasid süstiti AstraZeneca vaktsiiniga. Meelis Goldbergil endal kõrvalnähtusid ei olnud, ent tema kaaslastest Toila vabatahtlikus merepäästes olid need pooltel. Valikuvõimaluse korral oleks Goldberg eelistanud Pfizeri toodet.

«Samas ma ei tea, kas peaks üldse rääkima ühe või teise vaktsiini eelistamisest, sest valida me nagunii ei saa,» ütles Goldberg.

Inimesed ei oska vaktsiini suhtuda

Olga Tsehhovaja
Olga Tsehhovaja Foto: Erakogu

VKG Oili kesklao laohoidja Olga Tsehhovaja (55) on ses ametis olnud kolm aastat. Tema juurest laost käivad päevas läbi sajad inimesed.

Kuidas pandeemia on teie tööd mõjutanud?

Kõik on lisapinge ja ärevuse seisundis. Ei möödu päevagi, ilma et pandeemia jutuks võetaks, sest see mõjutab nii suurel määral meie elu. Meie tootmine on katkematu ja sestap on oluline, et kõik oleksid tööl.

Tootmine pole õnneks vähenenud, aga eraelus on ebamugavust rohkem. Vähem saame sõprade ja lähedastega kokku. Vähem käid ka poes, kus on märgata, et valik on kesisem.

Kas teie lähemad kolleegid on olnud Covid-19 tõttu rivist väljas?

Jah, on küll põdenuid. Ka mind on mitu korda testitud. Kui mõned kurdavad, et isegi test on ebamugav, siis minul on valutult läinud. Igaüks on eri määral tundlik.

Mida olete töö juures kuulnud vaktsineerimise kohta?

Koostati nimekirju neist, kes on valmis vaktsineerima. Meie väiksemas kollektiivis on seitse inimest, aga muidu suhtleme pea kogu tehasega. Ladu on keskne ja väga paljud – sajad – käivad oma töö tõttu laos. Kõik on venekeelsed.

Töötajatest ei tea kedagi, kes pikisilmi vaktsineerimist ootaks. Inimesed pigem ei tea, mis seisukohta vaktsiini suhtes võtta. Räägitakse lähikondsete kogemustest, keda juba on vaktsineeritud. Infot kogutakse nii kuulduste kui ka ajakirjanduse kaudu. Keegi pole siiani minu kuuldes öelnud, et kindlasti vaktsineerib või et kindlasti keeldub.

Millal käisite viimati välismaal?

Mullu käisin aasta alguses Rootsis – veel enne pandeemia algust. Tavaliselt sõidame perega puhkuse ajal Venemaale või Valgevenesse. Ka mullu tahtsime väga sinna sõita, aga ei õnnestunud.

Mis te arvate, kaua see jama kestab?

Ma ei oska ennustada. Kõik lootsid, et läheb paremaks – praegu on vastupidi: kõik näitajad on laes. On pelg, et aastaga midagi ei parane. Vaktsiin on ikka parem kui haigeks jääda. Vahest siis läheb paremaks, kui üle poole elanikkonnast on vaktsineeritud.

Märksõnad
Tagasi üles