K, 22.03.2023

Eesti piiripunktide röntgenid osteti Hiina riigifirmalt

Margus Hanno Murakas
, Uuriva toimetuse toimetaja-analüütik
Eesti piiripunktide röntgenid osteti Hiina riigifirmalt
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 12
Luhamaa piiritollipunkti paigaldatud uus läbivalgustusseade on juba esimesed salakaubalaadungid avastanud. 
Luhamaa piiritollipunkti paigaldatud uus läbivalgustusseade on juba esimesed salakaubalaadungid avastanud. Foto: Arved Breidaks/Lõuna-Eesti Postimees

Nii Leedus kui ka USAs julgeolekukaalutlustel tõkestatud Hiina ettevõtte läbivalgustusseadmed on Eestis laialdaselt kasutusel.

Samal ajal kui valitsus kaalub julgeolekukaalutlustel Huawei seadmete sidevõrkudest eemal hoidmist, on teine Hiina riiklik ettevõte Nuctech tugevalt kanda kinnitanud pea kõigis Eesti piiripunktides. Lisaks MTA-le võttis Nuctechi läbivalgustusseadmed eelmisel aastal kasutusele Tallinna lennujaam. See tähendab, et Hiina silm on Eesti piiriületamisel pea alati kohal, sealhulgas ka Narvas NATO ja Venemaa piiril.

Murepilved kogunesid Nuctechi kohale juba mullu: USA lisas ettevõtte 2020. aasta detsembris julgeolekukaalutlustel majanduse musta nimekirja. Jaanuaris tõkestas Leedu valitsus samuti julgeolekukaalutlustel Nuctechi pagasiröntgenite kasutusele võtmise Leedu lennujaamades. Otsuse tegemise taga olnud valitsuskomisjoni hinnangul oleks Nuctechi pagasiröntgeni seadmete paigaldamine Leedu lennujaamades oht riiklikule julgeolekule. USA suursaadik Leedus Robert Gilchrist tervitas Leedu otsust.

Nuctechi tehnoloogia võeti Eestis esimest korda kasutusele 2017. aasta novembris, kui Luhamaa ja Koidula piiripunktidesse osteti selle firma röntgeniseadmed. Üks masin maksis 1,95 miljonit eurot. Seadmete ametlikul üleandmise tseremoonial oli kohal hulk Hiina saatkonna töötajaid ja Nuctechi Poola tütarettevõtte Nuctech Warsaw Company Limited esindaja.

Märksõnad
Tagasi üles