REGIONAALARENG ⟩ Diana Eerma, Kadi Timpmann: teadmised Eesti maapõueressursside kohta vajavad täiendust

Paldiski panga läbilõige. Läbilõike alumise osa moodustab enamasti Kambriumi vanusega liivakivi. Sarnases liivakivis leidub paljudes kohtades palju fosfaatset karbimaterjali, mis moodustabki Eesti fosforiidi. FOTO: Alvar Soesoo

Tartu Ülikooli majandusteaduskonna kaasprofessor Diana Eerma ja nooremlektor Kadi Timpmann kirjutavad, kuidas läks maavarade inventuur ja mis järeldusi tasub selle tulemustest teha.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Aastatel 2017–2020 viidi Tartu Ülikooli, Tallinna Tehnikaülikooli ja Eesti Geoloogiateenistuse koostöös ellu RITA projekt «Maapõueressursside efektiivsemate, keskkonnasõbralikumate ja säästvamate kasutusvõimaluste väljatöötamine (MAARE)», mis uuris tulevikumaavarasid, nagu fosforiit, graptoliitargilliit ja metallid, mida praegu Eestis ei kaevandata ning mille kohta teadmisi napib. Uuringus otsiti kõrgema lisandväärtusega kasutusalasid ka muidu hästiuuritud turbale, vaadeldi põlevkivijäätmete (tuhk, aheraine) kasutusvõimalusi ja Ediacara liivakivi kui ehituskeskkonda. Projektis hinnati olemasolevat teadmiste taset nende maavarade kohta.

11.03.2021 13.03.2021
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto