E, 3.10.2022

Eesti valus saladus: iga neljas inimene on suure vaesusriskiga

Liina Laks
, reporter
Eesti valus saladus: iga neljas inimene on suure vaesusriskiga
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 5
OECD raporti järgi on töötukassa pudelikaelaks probleemsete juhtumiteni jõudmine.
OECD raporti järgi on töötukassa pudelikaelaks probleemsete juhtumiteni jõudmine. Foto: Kristjan Teedema / Postimees

Töötute arv on viimastel kuudel jõudsalt kasvanud, liginedes 60 000 inimesele. Millest palju ei räägita, on see, et tööturult eemal või äraelamiseks liiga väikse palga peal oli juba enne kriisi iga neljas tööealine eestimaalane.

Kui Eesti armastab end pidada igal rindel edukaks, siis esmapilgul näivad andmed seda kinnitavat: hiljuti avaldatud OECD raportis tuuakse välja, et Eesti on olnud viimasel kümnendil üks kiirema palgakasvuga riike ja ka ametlikud töötusearvud ei ole teiste riikidega võrreldes problemaatilised, aga paraku paljastab spetsiaalselt Eesti kohta tehtud uuring riigi suurima valukoha: palju räägitud tööturg ja tööturupoliitika on äärmiselt keerulises seisus.

Raportist selgus, et juba enne kriisi oli iga neljas tööealine inimene väga nõrgalt tööturuga seotud. OECD eufemism tähendab seda, et inimene kas ei töötanud üldse, käis ainult hooaja- või juhutöödel või sai siis nii väikest palka, et talle jäi ainult töölkäimise rõõm, kuid ära elada selle rahaga ei saanud. Nende inimeste arv oli 2018. aastal 200 000 – tol ajal Eesti majandus õitses ega möödunud päevagi, kui ettevõtted poleks tööjõupuuduse pärast kurtnud. Kuid sellegipoolest on Eestis pöörane hulk inimesi, kellel oli buumi ajalgi raske tööle saada, praegusest kriisist rääkimata.

Märksõnad
Tagasi üles