Eksperdikomisjon otsustas Eestis AstraZeneca kasutamisega jätkata

Vaktsineerimine Qvalitas tervishoiukeskuses. Pildil AstraZeneca vaktsiin.  FOTO: Sille Annuk

Eile õhtul kogunenud riiklik immunoprofülaktika eksperdikomisjon otsustas, et Eesti jätkab viimastel nädalatel tromboosi- ja surmajuhtumite põhjustamises kahtlustatava ja Euroopas kehva valgusesse sattunud AstraZeneca vaktsiini kasutamist.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Mitu ELi riiki – muuhulgas Saksamaa, Prantsusmaa, Norra, Taani, Läti ja Rootsi – on Briti-Rootsi farmakoloogiaettevõtte vaktsiini kasutamise asjaolude täpsustamiseni pausile pannud.

​Immunoprofülaktika eksperdikomisjoni kuuluv viroloogiaprofessor Irja Lutsar oli aga seisukohal, et Eesti praeguses epidemioloogilises olukorras ei tohi vaktsineerimist AstraZenecaga peatada. Ka ravimiameti meditsiininõunik Alar Irs lausus, et riigid kaaluvad, milline taktika teeb kõige vähem kahju, kuna epidemioloogiline olukord, teiste vaktsiinide kättesaadavus ja see, kuhu on juba eakate vaktsineerimisega jõutud, erinevad riigiti. Lutsar viitas, et Suurbritannias on AstraZenecaga tehtud juba ligi 20 miljonit süsti ja andmed ei kinnita, et tromboosi esineks rohkem tavaolukorras oodatust. Komisjon otsustas, et kui neljapäeval peaks Euroopa ravimiameti kirjalik raport andma alust teistsugusteks soovitusteks, siis seda arutatakse.

Kuni ­Euroopa ravimiameti raportist järelduste tegemiseni ehk paariks nädalaks on Eesti ravimiameti ohutusjärelevalvebüroo juhataja Maia Uusküla sõnul siiski soovitatud vaktsineerimine edasi lükata veenitromboosi riskiga patsientidel. See puudutab muuhulgas varem veenitromboosi põdenuid, viimase nelja nädala jooksul suure kirurgilise lõikuse või trauma läbi teinuid, östrogeenravi saajaid ja neid, kel on aktiivses faasis pahaloomuline kasvaja. Ka pikaajaline voodirežiim, veenitromboosi riskiga haigus või veenitromboosi esinemine veresugulastel on riskitegur.

16.03.2021 18.03.2021
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto