E, 20.03.2023

Nõuandeid tomatite ettekasvatamiseks

Riina Martinson
, Maa Elu toimetaja
Nõuandeid tomatite ettekasvatamiseks
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Tõelisel tomatisõbral on varutud juba korralik seemnevaru, sel pildil on pisike valik Kutsiku talus tänavu kasvatatavatest sortidest.
Tõelisel tomatisõbral on varutud juba korralik seemnevaru, sel pildil on pisike valik Kutsiku talus tänavu kasvatatavatest sortidest. Foto: Erakogu

Kui teil on kütteta kasvuhoone, siis märtsi teine pool on just paras aeg seemned toas mulda pista. Paljud aiapidajad kibelevad seda hoopis varem tegema, kuid ­asjatundjad soovitavad pigem oodata, et ka hilise kevade korral taimed tubaselt aknalaualt väljakolimise ajal parimas kasvufaasis oleksid. Lageda taeva all kasvatamiseks sobivad sordid võib külvata aprilli esimesel nädalal.

Pärnumaal tegutseva Kutsiku tomatimaja perenaine Kaire Tursk paneb tänavu kasvama 120 tomatisorti. Temal on enamik seemneid juba mullas, sest taimed kasvavad küttega kasvuhoones.

Üle 100 sordi tundub tohutu kogus, aga Kaire räägib, et kõik seemned pole tänavu soetatud, vaid osa juba mitme aasta eest ning kuna aegumistähtaeg lähenemas, said need nüüd kasvama pandud. Osa seemneid on tal endakasvatatud viljadest võetud – kui pole tegu F1 sordiga, tasub maitsvamate viljade seemneid ise korjata küll. Osa seemneid on teiste tomatikollektsionääridega vahetatud ja on ka uusi sorte, mis eri riikide veebipoodidest tellitud.

Kaire räägib, et kui sai veel Venemaalt seemneid tuua, siis hankis sealt palju sorte. Nüüd tuleb nende sortide seemneid teistega vahetada. Palju toredaid tomatisorte leiab näiteks veebipoes Tomatoeden. Kuna pakis on tihti seemneid rohkem, kui endal maha panna soov, saab jällegi neid teistega vahetada.

Aastaid on Kaire tellinud tomatiseemneid Inglismaalt ja sealt on pärit ka tema vaieldamatu lemmik ‘Crimson Crush’. Nüüd seoses Brexitiga on saareriigist tellimine raskem, aga tomatikasvataja suureks rõõmuks on Juhani puukool neid seemneid nüüd Eestis müüma hakanud.

Kui väljas kasvatamiseks sobivate sortide puhul tuleb tõdeda, et lõuna pool aretatud ei pruugi siin head saaki anda, siis kasvuhoonesse sobivad need küll.

Enda poolt läbiproovituna ja head saaki andnud sortidest soovitab Kaire kilekasvuhoonesse varajast sorti ‘Sibirski skorobelõi’, see sobibki pisut jahedamasse kasvuhoonesse ja küttega majas ei ole nii heast küljest end näidanud. Inglise sortidest passib amplis kasvatamiseks ‘Firecracker’, sest tal on ilus langev võra, õitseb ja kannab rohkelt vilju.

Märksõnad
Tagasi üles