R, 29.09.2023

Jüri Ratas: ELi lipp taas valgesse saali

Toomas Kask
, Saatejuht
Facebook
Comments 31
Eile valisid riigikogu liikmed kolmeliikmelist juhatust üheks aastaks. Riigikogu juhatuse esimeheks valiti Jüri Ratas (Keskerakond), esimeseks aseesimees Hanno Pevkur (Reformierakond) ja teiseks aseesimeheks Martin Helme (EKRE). 
Eile valisid riigikogu liikmed kolmeliikmelist juhatust üheks aastaks. Riigikogu juhatuse esimeheks valiti Jüri Ratas (Keskerakond), esimeseks aseesimees Hanno Pevkur (Reformierakond) ja teiseks aseesimeheks Martin Helme (EKRE). Foto: Tairo Lutter

Värskelt riigikogu esimeheks valitud Jüri Ratas (KE) ütles Postimehe otsesaates, et soovib kaks Euroopa Liidu lippu riigikogu valgesse saali tagasi tuua. «Valges saalis on neli kohta lippude jaoks, millest kaks võiks kuuluda meile kõige armsamale sinimustvalgele ja kaks Euroopa Liidu lipule,» märkis ta.

Teie poliitiline karjäär on olnud kirev: Tallinna linnapea, Eesti peaminister, endiselt Keskerakonna juht. Mida tähendab teile riigikogu esimehe koht?

Ma lähtun sellest, mis on põhiseaduses kirjas. Põhiseadus ütleb, et kõrgeima võimu kandja on rahvas ja inimesed valivad riigikogu. Eesti on parlamentaarne riik ja hästi oluline on põhiseaduse mõtet hoida. Riigikogu töö tähendab minu jaoks ka vajadust vaadata tulevikku: mis juhtub homme, viie ja kümne aasta pärast. Riigikogus on dokument (Eesti 2035), mis seda käsitleb. See on katusstrateegiaks kõikidele teistele arengukavadele.

Kuidas hakkab härra Ratas sisustama siis riigikogu esimehe ametikohta?

Ma ei arva, et riigikogu tuleb nüüd päevapealt pea peale keerata. Riigikogul on väga tugevad traditsioonid. Seda on ehitanud taasiseseisvunud Eestis kõik koosseisud. Loomulikult annab riigikogu esimees riigikogule näo. Oluline on ühelt poolt tulevikuvaade ja teiselt poolt see, et riigikogu esimees ei esinda ühtegi erakonda ega koalitsiooni, vaid peab seisma terve riigikogu eest. Tahan olla aktiivne ka väljaspool Toompea lossi Eestimaal: kuulata inimeste muresid ja rõõme. Niisamuti on riigikogu esimehe üks tööülesanded välissuhtlus.

Facebook
Comments 31

Märksõnad

Tagasi üles