Kliimakriis kuulutab lõppu ühepereelamutele

Mannheimi külje alla rajatav uuselamurajoon ilmestab hästi valglinnastumisega seotud probleeme. Kuigi uued elamud asuvad linnast vaid 11 kilomeetri kaugusel, jäävad elanikud kehva ühistranspordiühenduse tõttu linna pääsemiseks sõltuma autodest.  FOTO: Via Www.imago-images.de/scanpix

Oma aed, palju ruumi ja seinad, mille tagant ei kosta naabrite lärmi, on oma majas elamise suurimad hüved, ent nende nautimine võib keskkonnahoiu survel jääda üha väiksema hulga inimeste privileegiks.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Eramute koormavast mõjust keskkonnale on teadlased rääkinud aastaid, nüüd aga astuti esimesed sammud nende ehitamise piiramiseks Saksamaa suuruselt teises linnas Hamburgis. Roheliste ja sotsiaaldemokraatide koalitsioonivalitsus otsustas, et Hamburg-Nordi linnaosas võib nappi vaba maad nüüdsest kasutada vaid korrusmajade ehitamiseks.

Otsuse järel puhkes üleriigiline kirglik debatt. Õli lisas tulle roheliste parlamendifraktsiooni juht Anton Hofreiter, kui loetles usutluses Der Spiegelile kõik eramute ehitamisega seotud murekohad: ühepereelamud võtavad enda alla liiga palju maad, nende ehitamiseks kulub rohkem materjali, need on energiakulukamad ja nende rajamine annab hoogu valglinnastumisele.

19.03.2021 22.03.2021
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto