ÜLEVAADE ⟩ Hiina vaktsiinid tulevad peidetud hinnasildiga

Hiina on kasutanud ära probleeme lääneriikide vaktsiinide tarnes, kuid hiinlased ise kodumaal toodetud koroonavaktsiine eriti ei usalda FOTO: DADO RUVIC/REUTERS/Scanpix

Kaardile pilku heites ei ole Hiina vaktsiinide levik üllatav ja kattub riikidega, mis on Hiina mõjusfääris või püüavad saada osa Hiina investeerimispirukast. Näiteks Euroopas kasutavad Hiina vaktsiine Serbia, Ungari ja Montenegro, mis on juba tihedalt seotud Hiina investeerimisprojektidega ja kuuluvad 17+1 koostööplatvormi.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Serbiast saab ka esimene Euroopa riik, mis hakkab Hiina Sinopharmi vaktsiini ise tootma. President Aleksandar Vučić teatas 11. märtsil, et leping Hiina ja Araabia Ühendemiraatide rahastusele peaks sündima paari nädala jooksul. Tootmine peaks hoo sisse saama 15. oktoobril ja Vučići sõnul oleks Serbial võimalik seejärel varustada ka teisi Euroopa riike.

«Me näeme kindlasti reaalajas, kuidas hakatakse vaktsiinidiplomaatiat ajama, kuidas Hiina juhib võimekusega toota vaktsiine ja teha need kättesaadavaks teistele,» lausus Duke’i ülikooli globaalse tervishoiu innovatsiooni keskuse juhataja Krishna Udayakumar AP-le. «Osa saabub annetusena, osa müüakse ja osa müüakse laenude alusel.»

19.03.2021 22.03.2021
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto