INTERVJUU ⟩ Türgi asevälisministri sõnul tuleks neid kohelda kui võrdset ELi kandidaatmaad

Faruk Kaymakcı FOTO: Türgi Välisministeerium FOTO: Türgi välisministeerium

Peale migratsiooni seisis 2016. aastal ELi ja Türgi vahel sõlmitud kokkuleppes teisigi suuri teemasid, meenutab nende asevälisminister Faruk Kaymakcı.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Kuidas iseloomustaksite praegust asjade seisu ELi ja Türgi vahel? Usute oma riigi kui kandidaatmaa staatuse elujõulisusse?

«Vastastikune usaldamatus» võib olla kõige kohasem väljend kirjeldamaks praegust asjade seisu Türgi ja ELi vahel. Usaldus tuleb taastada. Türgi-ELi suhetes on alati olnud tõuse ja mõõnu, kuid lõpuks seatakse nad ikka rööbastele.

Viimatine näite pärineb 2016. aasta 18. märtsist, kui Türgi ja EL otsustasid taaselavdada oma suhteid kuues valdkonnas: tugevdada Türgi ELiga liitumise protsessi, värskendada tolliliitu, anda uut hoogu dialoogiks eri valdkondades, nende seas kaitse- ja julgeolekupoliitikas, majanduses, transpordis, energeetikas, viisaliberaliseerimisprotsessi kiirendamises ning koostöö edendamises ebaregulaarse migratsiooni halduses ja terrorismivastases võitluses.

Türgi on läbirääkiv kandidaatmaa ja vähemalt 80 protsenti türgi rahvast toetab ELi liikmesust. Oluline on fakt, et Türgi näeb oma tulevikku ELis.

20.03.2021 23.03.2021
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto