R, 2.12.2022

Uut migrandilepet sooviv Euroopa Liit püüab Türgiga suhteid parandada

Evelyn Kaldoja
, välisuudiste toimetuse juhataja
Uut migrandilepet sooviv Euroopa Liit püüab Türgiga suhteid parandada
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Türgist Lesbosele jõudnud migrandid ootamas praami, mis viiks nad edasi pagulaskeskusse Mandri-Kreekas.  FOTO: Vangelis Papantonis / AP / Scanpix
Türgist Lesbosele jõudnud migrandid ootamas praami, mis viiks nad edasi pagulaskeskusse Mandri-Kreekas. FOTO: Vangelis Papantonis / AP / Scanpix Foto: Vangelis Papantonis/ap/Scanpix

Täna kohtuvad Euroopa Liidu välisministrid toovad ülemkogu päevakorda peale Venemaa ka teise idanaabri Türgi, kellega ühendus tahab uut migrandikokkulepet.

Nagu ütles anonüümsuse tingimusel ajakirjanikele välisministrite kohtumise tausta tutvustanud kõrge ELi välisteenistuse ametnik, on suhetes Türgiga praegu näha pisut leebumist. Vähemalt võrreldes mullu suvest järjest kasvanud pingetega, kui peale Türgi naaberriikide Kreeka ja Küprose ristas Ankaraga piike ka Prantsusmaa.

ELi suur ühishuvi on 2016. aastal Ankaraga sõlmitud migrandikokkuleppe pikendamine. Toona lubati türklastele Süüriast pagenud inimeste oma riigis hoidmise eest peale otseselt põgenikele mineva toetuse ka näiteks viisavabadust ja ELi liitumiskõneluste hoogustamist.

Märksõnad
Tagasi üles