E, 29.05.2023

Vaenukõne seaduse karmistamise eelnõu pandi pausile

Henry-Laur Allik
Facebook Twitter
Comments 4
Jaanus Karilaiu sõnul on Keskerakonnale eelnõu asjus seisukoha kujundamisel määrava tähtsusega õiguskomisjoni arvamus, Maris Lauri leiab, et teema vajab suuremat arutelu.
Jaanus Karilaiu sõnul on Keskerakonnale eelnõu asjus seisukoha kujundamisel määrava tähtsusega õiguskomisjoni arvamus, Maris Lauri leiab, et teema vajab suuremat arutelu. Foto: Remo Tõnismäe, Tairo Lutter, Montaaž

Vaenukõne eest määratava karistuse karmistamise eelnõu ettevalmistamine, mis pidi valitsuse saja päeva plaani järgi valmima 15. aprilliks, pandi Covid-19 kriisi tõttu pausile ning tähtajaks see valitsusse ei jõua. Samuti ei ole Reformierakond suutnud oma koalitsioonipartneri Keskerakonnaga kokku leppida, kas üldse praegust regulatsiooni muuta.

Peaminister Kaja Kallase (RE) valitsuse esimese saja päeva plaanis oli justiitsministeeriumi ülesanne 15. aprilliks ette valmistada karistusseadustiku, kriminaalmenetluse seadustiku ja väärteomenetluse seadustiku muutmise seaduse eelnõu vihakõne eest määratava karistuse karmistamiseks, mis lahendaks Euroopa Komisjoni Eesti suhtes algatatud rikkumismenetluse.

«Sellist eelnõu ei ole, kõik. Ma arvan, et see ütleb kõik ära,» vastas justiitsminister Maris Lauri (RE) küsimusele, kui kaugel seadusmuudatuste ettevalmistamisega ollakse.

Koalitsioonis siiani kokkulepet pole

Lauri sõnul vajab teema suuremat arutelu ja kaasata tuleb rohkem inimesi. «Koroonaviirusest põhjustatud kriisi järsu halvenemise tõttu pole olnud võimalik korraldada vajalikke arutelusid ja kohtumisi huvigruppide ning teiste asjassepuutuvate asutustega, et kujundada ühtne arusaam, milline võiks lahendus olla,» ütles Lauri ja lisas, et seetõttu pole valmis ka eelnõu ning see ei pruugi jõuda 15. aprilliks valitsusse.

Vaenukõneseadust pooldavad Reformierakond ja Sotsiaaldemokraatlik Erakond ning idee vastu on olnud Isamaa ja EKRE. Keskerakonna – kes detsembris sarnase eelnõu tagasilükkamise poolt hääletas – positsioon pole senini teada.

Riigikogu õiguskomisjoni esimees ja Keskerakonna aseesimees Jaanus Karilaid ütles Postimehele veebruaris, et koalitsioonilepingusse on vihakõne karmistamine kirja pandud ja et Keskerakond on lubanud seda arutada. «Sel juhul peame kokku leppima, mis probleemi me lahendame,» ütles Karilaid toona.

Facebook Twitter
Comments 4

Märksõnad

Tagasi üles