R, 9.12.2022

Läbi akna võib muuseumi külastada

Lisete Reineberg
, ajakirjanik
Läbi akna võib muuseumi külastada
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Muuseumitöötajad on kogunud kommipabereidki.
Muuseumitöötajad on kogunud kommipabereidki. Foto: Kristjan Teedema

Ajal, mil kultuuri täiel rinnal nautida ei saa, tuli mänguasjamuuseum välja aknanäitusega, mida saab vaadata muuseumisse sisse astumata.

Mänguasjamuuseumi Teatri Kodu akendest möödudes näeb praegu igasuguseid asju, sest muuseum avas laste kogumiskirele keskenduva aknanäituse.
Mänguasjamuuseumi Teatri Kodu akendest möödudes näeb praegu igasuguseid asju, sest muuseum avas laste kogumiskirele keskenduva aknanäituse. Foto: Kristjan Teedema

Aknanäituse «Aga mida sina kogud?» avas mänguasjamuuseum Teatri Kodu akendel. Õuest vaadeldav väljapanek keskendub laste kogumiskirele ja kogumisega seotud lapsepõlvemälestustele. Aga mitte ainult: nii mõnigi väike koguja on ka suurena endiselt koguja.

Laste suur kirg

«Lapsed on teatavasti suured kogujad: kui neil on võimalik koguda kas kommi- või šokolaadipabereid, väikseid pehmeid mänguasju või neile meeldivaid kivikesi, siis väga paljud koguvad neid,» ütles mänguasjamuuseumi arendusjuht Marge Pärnits.

Kes kogus purke, kes marke.
Kes kogus purke, kes marke. Foto: Kristjan Teedema

Kõigepealt tehti muuseumis töötajate hulgas küsitlus, et teada saada, mida nemad lapsepõlves kogusid. «Igaüks rääkis, mida ta lapsena tallele pani, ja tegime sellest ülevaatenäituse,» rääkis Pärnits. Näitusel saab ülevaate 1950.–1980. aastatel sündinud laste kogudest. Muuseumitöötajate hulgas on nii kalendri- kui ka margikogujaid, samuti kivide ja raha talletajaid. Väljapanekul näeb ka kõigi mänguasjamuuseumi töötajate lapsepõlvepilte.

Pärnits kogus väiksena kummiloomi. «Mul oli hiigelsuur kogu, aga see polnud selline kogu, mis seisaks lihtsalt kapi peal, vaid me mängisime nendega,» rääkis ta. See kogu säilinud pole, näituse tarbeks leidis Pärnits muuseumist täpselt samasugused mänguasjad, nagu tal lapsena olid.

Mänguasjamuuseumi direktor Triin Vaaro kogus väiksena värvilisi klaasitükke, katkiläinud tasside kõrvu ja marke.

Mänguasjamuuseumi direktor Triin Vaaro kogus värvilisi klaasitükke, katkiläinud tasside kõrvu ja marke. Viimaste pärast käis ta iga nädal margipoes. Mitu muuseumitöötajat kogub praegugi erinevaid asju. «Näitusel on näha, et paljud väikesed kollektsionäärid on säilitanud ka suurena kogumiskire ja naudivad uute esemete otsimist oma kogudesse, milleks on kas karahvinid, mängukaardid või mündid,» sõnas Vaaro.

Koguda võib ka kive ja rannakarpe.
Koguda võib ka kive ja rannakarpe. Foto: Kristjan Teedema

Kultuur akna taga

Esialgu oli kavas näitus avada mais, ent inimesed soovivad ka praegusel piiranguteajal kultuurist osa saada ning nii võib seda väljapanekut juba uudistada päevast ja kellaajast hoolimata. «See on üks võimalus, kuidas ikkagi muuseumi külastada,» lausus Pärnits.

Näitusel lõppkuupäeva ei ole, see on mõni kuu kõigile vaatamiseks. Mullu eriolukorra ajal oli mänguasjamuuseumis aknanäitus «Aken sinu lapsepõlve», mis meenutas eri ajastute laste mänguasju.

Märksõnad
Tagasi üles