R, 9.12.2022

USA analüütik ei välista Venemaa rünnakut Eestile

Gregorio García Maestro
USA analüütik ei välista Venemaa rünnakut Eestile
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 60
Vene president Vladimir Putin 23. märtsil. «Kiire ja väike sõda on sageli olnud meeleheitel diktaatorite üks võimalik käik,» ütleb politoloogiaprofessor Alexander John Motyli.
Vene president Vladimir Putin 23. märtsil. «Kiire ja väike sõda on sageli olnud meeleheitel diktaatorite üks võimalik käik,» ütleb politoloogiaprofessor Alexander John Motyli. Foto: SPUTNIK/REUTERS/Scanpix
  • Alexander Motyli sõnul on USA-Venemaa suhted täielikus madalseisus
  • Putin võib teha midagi provokatiivset, et Läänele koht kätte näidata
  • Meeleheitel diktaatorid eelistavad kiiret ja väikest sõda
  • NATO-l võib agressioonile reageerimine võtta aega

USA ja Venemaa suhete madalseis võib endaga kaasa tuua Venemaa provokatsiooni näiteks Eesti ründamisena, leiab USA politoloogiaprofessor Alexander John Motyl.

Alexander John Motyl

Alexander John Motyl
Alexander John Motyl Foto: Wikimedia Commons
  • Sündinud 1953. aastal New Yorgis ukraina immigrantide peres, elab tänaseni sünnilinnas.
  • USA ​Rutgers-Newarki ülikooli politoloogiaprofessor.
  • Ukraina, Venemaa ja NSV Liidu teemade ekspert, kümne raamatu autor.
  • Teinud kaastööd kümnetele akadeemilistele ajakirjadele, võtnud sõna arvamusveergudel ja poliitikaväljaannetes ning peab iganädalast blogi Ukraina Oranž Bluus.

Miks on Joe Biden nii agressiivne Vladimir Putini suhtes, kirjeldades teda tapjana? On see seotud kuidagi tema eelkäijaga?

Bideni administratsioon on kogu aeg olnud Putini suhtes kriitilisem, kui Donald Trump oli. Aleksei Navalnõi mürgitamine ja vangistamine on mõjutanud kõiki lääne poliitikakujundajaid, kes enne arvasid, et Putin on tore mees, kellega saab normaalset dialoogi pidada. Sellest hoolimata tuletagem meelde, et ajakirjanik küsis Bidenilt, kas ta arvab, et Putin on tapja. Diplomaatilisem oleks olnud ehk otsesest vastusest kõrvale hiilida, kuid Bidenil on olnud juba pikka aega kalduvus olla otsesem, kui asjaolud seda nõuavad.

Kuidas võivad USA ja Venemaa suhted Bideni ajal areneda?

USA ja Venemaa suhted on juba praegu väga halvad, raske on ette kujutada, et need saavad veel halvemaks minna. Eriti kuna nii USA kui ka Venemaa tõenäoliselt jätkavad relvastust piiravaid lepinguid ja püüavad vältida otseseid sõjalisi konflikte. Samas on võimalik, et Putin proovib midagi provokatiivset teha, et näidata läänele, et tema juhib mängu.

Millist provokatsiooni te silmas peate?

Kiire ja väike sõda on sageli olnud meeleheitel diktaatorite üks võimalik käik. Ukrainasse tungida oleks liiga riskantne, seevastu pealetung imetillukesele Eestile, kus nende sõnul venelasi rõhutakse, oleks lihtsam ja näitaks, et NATO on pabertiiger.

Kuidas NATO reageeriks, kui Eestit rünnataks?

NATO leppe viies artikkel ei ütle, et NATO on kohustatud sõjaliselt tegutsema, vaid et iga riik võib otsustada, kuidas agressioonile kõige paremini reageerida. Mis tähendab, et sakslased nõuaksid diplomaatiat, prantslased korraldaksid konverentsi jne.

Mis võiks Putinile veel Eesti juures huvi pakkuda peale selle, et see nii pisike on?

Veerandi Eesti elanikkonnast moodustavad venelased ja venekeelsed ning Putin on selgeks teinud, et ta kavatseb kaitsta kõiki venekeelseid inimesi nn Vene maailmas. Ei ole vahet, kas nad elavad Krimmis, Donbassis või Baltimaades. Pealegi on vähemuse poliitilised õigused olnud Moskva ja Tallinna konfliktide allikaks 1991. aastast peale.

Mil määral kahjustavad USA sanktsioonid Venemaa majandust?

Sanktsioonid on juba Vene majandust kahjustanud ja kahjustavad seda ka edasi. Nord Streami projekti tühistamine oleks tõeline löök ja see võib veel juhtuda. Kõige tõhusam asi, mida lääs saaks teha, oleks muuta oma äritavasid ja lõpetada Vene ebaseaduslikult omandatud pangahoiuste ja kinnisvarainvesteeringute ligimeelitamine.

Kuidas Venemaa elanikud Putinit hindavad?

Putini populaarsus on üsna palju langenud, kuid umbes poole elanikkonna seas on ta endiselt populaarne. Tähtsaim on, et ta on kaotanud legitiimsuse Moskva ja Peterburi elanike ning noorte seas. Suured linnad ja noored meeleavaldajad mõjutavad juhte palju rohkem kui provintsid ja vanainimesed.

Putin väitis, et Venemaa tahab luua uut globaalset turvasüsteemi. Kas see tähendab, et Venemaa hakkab kaotama oma mõjukust rahvusvahelisel areenil?

Putin lihtsalt avaldab oma soove. Ta soovib, et Venemaa oleks rahvusvahelisel areenil suurjõud, kuid tegelikult jäävad nendeks USA ja Hiina. Euroopa Liit jääb majanduslikuks ja Venemaa sõjaliseks jõuks, kuid tõsisteks suurjõududeks ei saa neist kumbki.

Venemaa kahjuks räägib eelkõige selle Belgia-suurune majandus, seega ei küüni ta kunagi nendesse kõrgustesse, millest Putin unistab. Kuid see ei takista Putinit teesklemast, et Venemaa on suurriik.

Venemaa president Vladimir Putin ja Hiina president Xi Jinping 2019. aastal Peterburis. Alexander John Motyli sõnul võib liiga tihe partnerlus nende kahe riigi vahel teha Venemaast Hiina koloonia. 
Venemaa president Vladimir Putin ja Hiina president Xi Jinping 2019. aastal Peterburis. Alexander John Motyli sõnul võib liiga tihe partnerlus nende kahe riigi vahel teha Venemaast Hiina koloonia. Foto: Pool New/reuters/Scanpix

Kuidas on lood Hiina ja Venemaaga, kui tõenäoline on, et nende suhted soojenevad lääne sanktsioonide tõttu? Milline on nende ajalooline suhe?

Tsaari-Venemaal ei olnud kunagi Hiinaga lähedasi suhteid erinevalt Nõukogude Liidust. Nende sõbralikud suhted jätkusid, kuni Mao Zedong otsustas Nikita Hruštšovi pingelõdvenduse tagasi lükata. Omavahelised suhted kukkusid 1960. aastate lõpus madalseisu lühikese sõja ajal Ussuuri jõe ääres.

Putin seisab praegu silmitsi probleemiga. Ühelt poolt on Hiina loomulik partner lääne vastu, kuid teisalt on Hiina igas aspektis niivõrd palju võimsam riik, et liiga tihe partnerlus võib Venemaast teha Hiina koloonia. Pealegi tegeleb Hiina aktiivselt tihedate majandussidemete loomisega Kesk-Aasias, Ukrainas ja Ida-Euroopas, nurjates neis piirkondades Venemaa katseid kehtestada oma hegemooniat.

Märksõnad
Tagasi üles