R, 9.12.2022

Euroopa ravimiamet andis tüli tekitanud tehasele loa

Danny Kemp
, AFP ajakirjanik
Euroopa ravimiamet andis tüli tekitanud tehasele loa
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Pakk AstraZeneca vaktsiine. 
Pakk AstraZeneca vaktsiine. Foto: Made Nagi/epa/Scanpix
  • Euroopa ravimiamet andis heakskiidu neljale tehasele
  • Samm peaks võimaldama neil toota koroonavaktsiine ELile
  • Häired tarneahelas võivad tekitada probleeme ka teistele firmadele
  • Itaalia hakkab vaktsineerimata meedikuid karmimalt pitsitama

Euroopa ravimiamet (EMA) andis eile rohelise tule Hollandis asuvale Halixi ravimitehasele, et too saaks ELile toota AstraZeneca koroonavaktsiini.

Samal ajal andis EMA heakskiidu ka Pfizer/BioNTechi tehasele Saksamaal Marburgis ja Moderna omale Šveitsis.

EL on ähvardanud keelata Halixist Ühendkuningriiki eksportimise seniks, kuni AstraZeneca pole täitnud ühendusele antud vaktsiinitarnete lubadusi.

EMA teatel on tähtis, et uued heakskiidud suurendavad Covid-19 vaktsiinide tootmise võimekust ELis.

Euroopa Komisjoni tervishoiuvolinik Stella Kyriakides ütles, et uusi vaktsiine hakkab Leidenis asuvast Halixi tehasest tulema juba lähipäevadel. «Me eeldame nüüd, et selles tehases toodetud vaktsiinid viiakse lähipäevil ELi liikmesriikidesse osana lepingulistest kohustustest ja lubadustest, mida AstraZeneca Euroopa kodanikele andis,» sõnas ta AFP-le.

Kyriakides lisas, et mõningaid ELi riike on AstraZeneca tarnete vähendamine tõsiselt mõjutanud. «Kui AstraZeneca poleks alatarninud, võiks ELi vaktsineerituse tase nüüdseks olla kaks korda nii suur kui praegu,» märkis ta.

Just see Hollandi tehas on olnud ELi ja Ühendkuningriigi tüli keskmes. Briti peaminister Boris Johnson väidab, et see vabrik on osa nende tarneahelast.

Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen hoiatas üleeile, et on valmis kehtestama ravimitootjatele ekspordikeelde, kuni need ei täida ELile antud lubadusi.

Euroopa Komisjoni tervishoiuvolinik ütles, et uusi vaktsiinidoose hakkab Leidenis asuvast Halixi tehasest tulema juba lähipäevadel.

Euroopa vaktsiinitootmiskeskused Holland ja Belgia on olnud ekspordikeeldude jutuga ettevaatlikumad. Nad pelgavad, et häired globaalses tarneahelas võivad tekitada probleeme ka teiste firmade toodangus.

Hollandi peaminister Mark Rutte ennustas üleeile, et London ja Brüssel jõuavad selle nädalavahetuse jooksul või varsti pärast seda kokkuleppele vaktsiinide jagamises.

Rutte lisas samas, et on Johnsonit hoiatanud, et Holland on valmis täitma ELi juhtnööre Halixi ekspordi keelamisel. «Selgitasin talle, et nii asjad Euroopas ei käi ja see pole meie ja Ühendkuningriigi vaheline otsus,» sõnas ta.

Sevilla naine saamas AstraZeneca vaktsiinisüsti.
Sevilla naine saamas AstraZeneca vaktsiinisüsti. Foto: Zumapress/Scanpix

Prantsuse välisministri Jean-Yves Le Driani sõnul mõjutaks ELi ekspordikeeld esimesena just britte, sest nad ei saaks siis AstraZeneca vabrikust oma vaktsineeritavate teisi doose.

«Ühendkuningriik on uhkustanud esimese doosiga hästi vaktsineerimisega, kuid neil on probleem teise doosiga,» rääkis Le Drian. «Sa oled vaktsineeritud, kui oled saanud mõlemad doosid. Tänase seisuga on Prantsusmaal vaktsineeritud sama palju inimesi kui Ühendkuningriigis,» ütles Le Drian.

AFP andmetel on Ühendkuningriigis kaks doosi vaktsiini saanud 4,1 ja Prantsusmaal 3,9 protsenti rahvast.

Itaalia hakkab pitsitama vaktsiinist keelduvaid meedikuid

Koroonaintensiivravi palat Itaalais Bolognas Sant Orsola haiglas. 
Koroonaintensiivravi palat Itaalais Bolognas Sant Orsola haiglas. Foto: Gianni Schicchi/ipa/sipa/Scanpix

Itaalia peaminister Mario Draghi teatas, et valitsus astub samme nende meditsiinitöötajate korralekutsumiseks, kes keelduvad end koroonaviiruse vastu vaktsineerimast.

«Valitsus plaanib sekkuda. Pole üldse hea, et vaktsineerimata töötajad on kontaktis haigete inimestega,» ütles Draghi eilsel pressikonverentsil.

Valitsuse vastusammuks saab tõenäoliselt justiitsministri dekreet.

Üleeile kutsus Liguuria piirkonna president Giovanni Toti meditsiinitöötajate vaktsineerimist seaduse tasemel reguleerima. Kahes tolle regiooni haiglas on vaktsineerimata tervishoiutöötajate süül nakatunud vähemalt 12 inimest. «Vajame riiklikku seadust, sest muidu võib meie haiglates mõne nädala pärast tekkida kaos,» sõnas ta.

Itaalia tervishoiutöötajatele pole vaktsineerimine siiani kohustuslik olnud. Pole teada, paljud neist ei ole lasknud kaitsepookimist teha. Riigi tervishoiuministri Roberto Speranza sõnul on selliste inimeste arv minimaalne.

Vaktsiinivastane liikumine Itaalias pole väga suur, küll aga häälekas. Nüüd peljatakse, et korraks AstraZeneca vaktsiini kohale kerkinud murepilved võivad kaitsepookimiste vastaste ridu kasvatada.

Itaalias on koroonaviirus nõudnud üle 105 000 elu. AFP/PM

Märksõnad
Tagasi üles