R, 9.12.2022

Reportaaž ⟩ Klooga poemüüja: kiirabiautode nägemine on mõjutanud inimeste suhtumist vaktsineerimisse

Aimar Altosaar
, toimetaja
Klooga poemüüja: kiirabiautode nägemine on mõjutanud inimeste suhtumist vaktsineerimisse
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Silt Klooga poe uksel.
Silt Klooga poe uksel. Foto: Eero Vabamägi
  • Paldisklanna Nelli: ei ole õige, et venekeelne elanikkond ei saa olukorrast aru
  • Kloogal kohtab müüja sõnul poes maskita inimesi harva
  • Levivad unerahu röövivad teooriad

Eakas paldisklanna Nelli ütles, et tema teada neil suuremat vaktsineerimist ei toimu, ka perearstikeskusest pole infot tulnud. «Perearsti juurde meid ei lasta,» oli Nelli nõutu. Ta ise polnud aga üldse kindel, kas on vaja vaktsineerida või mitte, ta teab vaid, et mingite haigustega võib see olla ohtlik.

«Mida saab vaid telefoni teel meie haiguste kohta öelda,» väljendas ta rahulolematust arstide töökorraldusega. Infoga epideemia leviku ja vaktsiinide kohta on ta kursis ka Eesti uudistekanalite kaudu. «See ei ole õige, justkui venekeelne elanikkond ei saa olukorrast aru. Me kuuleme kõike ja saame aru. Ka eesti uudised on meile kättesaadavad,» ütles ta.

See ei ole õige, justkui venekeelne elanikkond ei saa olukorrast aru, ütleb Nelli. 
See ei ole õige, justkui venekeelne elanikkond ei saa olukorrast aru, ütleb Nelli. Foto: Eero Vabamägi

78-aastane Ivan ei ole samuti veel vaktsineeritud, kuid kavatseb seda maikuus teha. Eriti heaks vaktsiiniks peab ta Sputnikut, sest seda ostavad paljud riigid. «Teiste vaktsiinidega on nii, et pärast süsti võivad inimesed kokku kukkuda ja kaotada teadvuse,» ütles ta murelikult. «Sputniku puhul ei ole aga ühtegi sellist juhust teada. Selle kindlust näitab ka see, et Putin lasi end sellega süstida. Kui oleks leidunud mõni parem vaktsiin, oleks Putin valinud tolle,» oli Ivan veendunud.

78-aastane Ivan kavatseb lasta end vaktsineerida mais, tema eelistaks Sputniku vaktsiini.
78-aastane Ivan kavatseb lasta end vaktsineerida mais, tema eelistaks Sputniku vaktsiini. Foto: Eero Vabamägi

Tänaval koerakesega vastu tulnud vanem daam Tamara kinnitas, et tema ei hakka end vaktsineerima. «Ma ei usalda neid praegu. Igasuguseid ei usalda. Vahet pole, ka Sputnikut ka mitte,» oli ta üsna resoluutne. Ta teadis, et vaktsiin võib teatud määral aidata, kuid inimest ei kaitse. Infokanalitest usaldab ta vaid Sputnikut, sest mujalt tuleb Tamara sõnul vaid propaganda.

Tamara niipea vaktsineerimisele ei mõtle, sest ei usalda praegu ühtegi vaktsiini.
Tamara niipea vaktsineerimisele ei mõtle, sest ei usalda praegu ühtegi vaktsiini. Foto: Eero Vabamägi

Klooga on avatum

Kui Paldiski jätab endassetõmbunud mulje, siis üle kolme korra väiksema elanikearvuga Klooga (rahvaarv mullu 1. jaanuari seisuga 971 – toim), mida kohalikud külaks nimetavad, on avatuma moega. Esimese vestluskaaslase, suure korteriühistu juhatuse liikme Ljudmillaga (65) räägime tema juures kodus, neljanda korrus korteris. «Me vaatame siin vaktsineerimisele väga positiivselt,» lausus ta. «Korteriühistust on väga paljud käinud polikliinikus ja lasknud ennast süstida. Kõik tahavad – kui ainult jätkuks süste!» kiitis ta oma inimesi. Pigem on mure, et kõigile veel jätku, sest eriti vanemad inimesed tahavad ennast kaitsta. Ljudmilla tunnustas Klooga kogukonna liiget Tiina Metsa, kes vabatahtlikuna sõidutab eakamaid inimesi linna perearstide juurde vaktsineerimisele.

Ljudmilla kiidab oma korteri­ühistu inimesi, kellest paljud on juba lasknud end vaktsineerida.
Ljudmilla kiidab oma korteri­ühistu inimesi, kellest paljud on juba lasknud end vaktsineerida. Foto: Eero Vabamägi

Klooga kaupluse müüja Kati ütles Postimehele, et «mõned ikka kardavad, kuid siiski minnakse vaktsineerima». Viimase paari nädalaga on tema sõnul hakanud olukord muutuma ja maskita tullakse poodi harva. Klooga ei ole läbisõidetav koht ning kui siia on hakanud sõitma kiirabiautod, et viia ära raskes seisundis kloogalasi, siis on see avaldanud mõju vaktsineerimisse suhtumisele, arvas Kati.

Poemüüja Kati sõnul tullakse viimasel ajal maskita poodi harva.
 
Poemüüja Kati sõnul tullakse viimasel ajal maskita poodi harva.  Foto: Eero Vabamägi

Unerahu viivad teooriad

Telefonitsi õnnestus vestelda keskealise Klooga proua Tatjanaga, kellel oli vaktsineerimise suhtes järsult tõrjuv hoiak. Tema jälgitavad meediakanalid ja raamatud, mida ta on tuttavate soovitusel lugenud, on teda veennud, et lääne eliit tahab suure osa Maa elanikest likvideerida.

Ta on lugenud ja kuulnud, et lääne vaktsiinid on Aafrikas tapnud juba miljoneid inimesi. Sest lääne eliit ei hoolivat inimestest üldse. Venemaal aga seda probleemi ei olevat: «Ma usun, et vähemalt Venemaal ei ole topeltstandardeid ning seal on tehtud hea vaktsiin, millega on võimalik miljoneid vaktsineerida. Kui poleks olnud niivõrd suurt surmade hulka Aafrikas, siis ma suhtuksin vaktsiinidesse palju julgemalt,» ütles Tatjana. Kuid tegelikult ei laseks ta ennast vaktsineerida ka Sputnikuga, kuna tal ei olevat seda vaja. Ta töötab klienditeenindajana ning on selle tõttu enda sõnul juba immuunsuse saavutanud. Vaktsiinidest võib olla kasu neil, kes elavad ja töötavad eraldi ega suhtle palju, on Tatjana veendunud.

Märksõnad
Tagasi üles