Eesti-Hiina suhted jätkuvad vastuolude kursil

Diplomaadile sobimatu käitumise pärast saadeti mullu Eestist välja Hiina välisesindaja.  FOTO: Arvo Meeks / Lõuna-Eesti Postimees

Eesti saatis eelmisel aastal välja Hiina diplomaadi, millele Hiina vastas Eesti diplomaadi väljasaatmisega, välisminister Eva-Maria Liimets toimunut ei kommenteeri.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Liimets ei soovinud neljapäevasel valitsuse pressikonverentsil kommenteerida fakti, et Eesti saatis mullu välja Hiina diplomaadi. «Välisministeeriumi poolt me selliseid väljasaatmisi ei kommenteeri. Vastavalt ka seekord ei soovi ma seda kommenteerida,» ütles ta.

Hannes Rumm kirjutas neljapäeval Maalehes avaldatud arvamusartiklis, et Eesti valitsus tegi mullu suve lõpul ebatavalise otsuse: diplomaadile sobimatu käitumise pärast saadeti Eestist välja Hiina välisesindaja, kuid seda otsust ei avalikustatud.

Neljapäeva õhtul selgitas «Aktuaalsele kaamerale» välisminister Liimets, et diplomaatilisi suhteid reguleerib Viini konventsioon, nii diplomaatiline kui ka konsulaarkonventsioon. «Kui tegevused nende piiridest väljuvad, siis toimub ka diplomaatide väljasaatmisi,» lausus Liimets.

Eestlane luuras Hiina kasuks

Urmas Reinsalu (Isamaa), kes toona pidas välisministri ametit, ei olnud nõus «Aktuaalsele kaamerale» muud ütlema, kui et Eesti kaitseb oma suveräänsust kõikehõlmavalt ja rakendab sellekohaseid meetmeid. «Eks tänased välisministeeriumi perenaised-peremehed otsustavad, mida nad peavad vajalikuks selles küsimuses kommenteerida,» rääkis Reinsalu. «Minimaalne, mida Hiina maailma riikidelt taotleb, on see, et riigid aktsepteeriksid valimatult kõike, mis Hiina territooriumil toimub, sealhulgas ka inimõiguste rikkumist,» lisas ta.

01.04.2021 05.04.2021
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto