P, 25.09.2022

Eesti-Hiina suhted jätkuvad vastuolude kursil

Loora-Elisabet Lomp
Eesti-Hiina suhted jätkuvad vastuolude kursil
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Diplomaadile sobimatu käitumise pärast saadeti mullu Eestist välja Hiina välisesindaja. 
Diplomaadile sobimatu käitumise pärast saadeti mullu Eestist välja Hiina välisesindaja. Foto: Arvo Meeks / Lõuna-Eesti Postimees

Eesti saatis eelmisel aastal välja Hiina diplomaadi, millele Hiina vastas Eesti diplomaadi väljasaatmisega, välisminister Eva-Maria Liimets toimunut ei kommenteeri.

Liimets ei soovinud neljapäevasel valitsuse pressikonverentsil kommenteerida fakti, et Eesti saatis mullu välja Hiina diplomaadi. «Välisministeeriumi poolt me selliseid väljasaatmisi ei kommenteeri. Vastavalt ka seekord ei soovi ma seda kommenteerida,» ütles ta.

Hannes Rumm kirjutas neljapäeval Maalehes avaldatud arvamusartiklis, et Eesti valitsus tegi mullu suve lõpul ebatavalise otsuse: diplomaadile sobimatu käitumise pärast saadeti Eestist välja Hiina välisesindaja, kuid seda otsust ei avalikustatud.

Neljapäeva õhtul selgitas «Aktuaalsele kaamerale» välisminister Liimets, et diplomaatilisi suhteid reguleerib Viini konventsioon, nii diplomaatiline kui ka konsulaarkonventsioon. «Kui tegevused nende piiridest väljuvad, siis toimub ka diplomaatide väljasaatmisi,» lausus Liimets.

Eestlane luuras Hiina kasuks

Urmas Reinsalu (Isamaa), kes toona pidas välisministri ametit, ei olnud nõus «Aktuaalsele kaamerale» muud ütlema, kui et Eesti kaitseb oma suveräänsust kõikehõlmavalt ja rakendab sellekohaseid meetmeid. «Eks tänased välisministeeriumi perenaised-peremehed otsustavad, mida nad peavad vajalikuks selles küsimuses kommenteerida,» rääkis Reinsalu. «Minimaalne, mida Hiina maailma riikidelt taotleb, on see, et riigid aktsepteeriksid valimatult kõike, mis Hiina territooriumil toimub, sealhulgas ka inimõiguste rikkumist,» lisas ta.

Märksõnad
Tagasi üles