T, 4.10.2022

Vehklejad on lõpuks teel olümpiale

Lenel Karu
Vehklejad on lõpuks teel olümpiale
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Olümpiale pääsenud Eesti epeenaiskond (vasakult Erika Kirpu, Julia Beljajeva, Irina Embrich ja Katrina Lehis) loodab tuua koju medali.
Olümpiale pääsenud Eesti epeenaiskond (vasakult Erika Kirpu, Julia Beljajeva, Irina Embrich ja Katrina Lehis) loodab tuua koju medali. Foto: Augusto Bizzi

Mõni päev tagasi valdasid Eesti epeenaiskonda ärevad tunded, sest kaalul oli juulis algavatele Tokyo olümpiamängudele pääsemine. Pärast märtsi lõpus toimunud Kaasani maailmakarika­etappi on Eesti vehklejannad maailma edetabelis seitsmendal kohal ning olümpial osalemine kindel.

Heades tulemustes mängisid suurt rolli Tartust pärit Erika Kirpu ja Julia Beljajeva, kellele lisaks kuuluvad naiskonda Katrina Lehis ja Irina Embrich. Nüüd on ettevalmistustega kibekiire, sest suveni pole jäänud palju aega.

Eesti vehklemisliidu president Indrek Paal kinnitas, et lõplik osalemine olümpial otsustati maailma edetabeli alusel.

Võitlus viimase hetkeni

«Naiskonna edu ja osalemine olümpial kinnitab taas väikese Eesti suurt vehklemistraditsiooni ja inimeste pühendumist,» ütles Paal. Ta lisas, et järgmistel kuudel on kõige tähtsam luua olümpial osalevatele sportlastele ja treeneritele ettevalmistuseks parimad võimalused.

Otsustaval Kaasani maailmakarikaetapil oli Eesti avaringis vaba, teises ringis alistas Ukraina 45:33 ja tagas koha veerandfinaalis. Veerandfinaalis kaotas Eesti naiskond Venemaale tasavägise matši lisaajal 27:28, kuid kaheksa parema hulgas sai Hiina 42:38 jagu Prantsusmaast, ning see kindlustas Eesti naiskonnale olümpiapileti. Heitluses viienda kuni kaheksanda koha nimel kaotas Eesti naiskond Ungarile 34:35, kuid seitsmenda koha matšis võitis Prantsusmaad 41:32.

Individuaalturniiril parima tulemuse saavutanud Julia Beljajeva jäi oma sooritusega rahule, kuid nentis, et suudab tegelikult veel paremini vehelda. Võistluse tulemus oli aga oluline, sest Beljajeva kerkis koduses edetabelis kolmandaks ning see tähendab, et ta saab Tokyos vehelda ka individuaalturniiril.

Alati tasub seada kõrgeim eesmärk, et oleks, mille nimel pingutada, rääkis Julia Beljajeva

«Matšid olid väga rasked ja vastased tugevad,» ütles Beljajeva. Ta rääkis, et tegelikult on kogu möödunud aasta olnud vehklejatele keeruline suuresti seetõttu, et rahvusvahelistel võistlustel pole olnud võimalik osaleda. «Ometi oleme hoidnud ennast vormis ja leidnud võimalusi trenni teha. Ausalt öeldes ma ei tea, kust selle motivatsiooni leidsime,» lausus ta.

Eesmärk on kuld

Kui sai selgeks, et olümpiapääse on kindlustatud, ei suutnud naiskond seda Beljajeva sõnul alguses uskuda. «Küsisime mitu korda, kas ikka reitingud on väljas ja asi kindel. Nüüd on see juba kohale jõudnud ja treeningud käivad täie hooga,» lisas ta.

Beljajeva julges välja öelda, et eesmärk on tuua olümpialt koju kuldmedal. «Oleme varem juba olümpial käinud ja jäänud neljandaks. Medal peaks nüüd kindlasti tulema. Mina arvan, et alati tasub seada kõrgeim eesmärk, et oleks, mille nimel pingutada,» rääkis ta.

Erika Kirpu ütles, et jäi Kaasani MK-etapil rahule oma vehklemisega, kuid mitte tulemusega.

Olümpiale pääsu asjus nõustus ta Beljajevaga, et algul tundus uudis ebareaalne. «Alguses ei julgenud tõesti rõõmustada, sest sõltusime palju teiste võistkondade tulemustest. Lõpuks saime aru, mis juhtunud on,» kirjeldas Kirpu. Tema sõnul on ainus eesmärk Tokyos võimalikult kõrge tulemus.

Julia Beljajeva ja Erika Kirpu tulemused Kaasanis

Veerandfinaal

  • Julia Beljajeva – Choi Injeong 8:15
Kaheksandikfinaal
  • Julia Beljajeva – Federica Isola 15:7
Teine ring
  • Julia Beljajeva – Ewa Trzebińska 15:8
  • Erika Kirpu – Julia Litšagina 13:15

Esimene ring

  • Julia Beljajeva – Mara Navarria 15:10
  • Erika Kirpu – Polina Haertdinova 15:5
Märksõnad
Tagasi üles