Globaalse ettevõtte tulumaksu idee kogub hoogu

USA rahandusminister Janet Yellen. FOTO: SAUL LOEB/AFP

USA rahandusminister Janet Yellen andis enne tööstusriikide ühenduse G20 tippkohtumist hoogu ideele kehtestada üle maailma ettevõtetele minimaalne tulumaks, mida on juba toetanud Rahvusvaheline Valuutafond ja suurriigid eesotsas Saksamaa ja Prantsusmaaga.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Samuti teatas president Joe Biden eelmisel nädalal plaanist tõsta osana kahe triljoni dollarilisest taristu- ja tööprogrammist ka ettevõtete tulumaksu. Yellen möönis, et rahvusvaheline lepe aitaks peatada maksualast «võidujooksu põhjani».

Eesti Panga ökonomist Peeter Luikmel selgitas, et mitmed suurkorporatsioonid, eelkõige tehnoloogiahiiud nagu Apple, Microsoft, Google ja Facebook, on oma maksustamise nihutanud riikidesse, kus ettevõtte tulumaksurežiim on soodsam.

«Selle tulemusena jääb Ühendriikide eelarvesse laekumata sadu miljardeid dollareid. Just tehnoloogiasektoris on kasumite nihutamine soodsamate maksumääradega riikidesse suhteliselt lihtne, sest kasumi teenimine ei pruugi alati olla seotud füüsilise asukohaga, vaid pigem erinevate litsentsitasude, immateriaalse põhivara ja muu säärasega,» rääkis Luikmel.

07.04.2021 09.04.2021
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto