Kosmosemasina nimekaim on tavaline vaktsiin

Adenoviiruse arvutigraafiline esitlus. Omalaadse meremiinina turritavate valgutundlatega adenoviirused on levinud nakatajad. Vaktsiini saamiseks vahetatakse pärilikkusaines viirust paljundav osa koronaviiruse ogavalku tootmist kirjeldavate DNA-juhtnööridega. FOTO: Stocktrek Images/Stocktrek Images

Gamalei-nimeline instituut on oma vaktsiinile valinud hästi kõrvahakkava nime: 58-sentimeetrise läbimõõduga 75-kilose metallkerast tehiskaaslase järgi, mille sisemuses olnud raadiosaatjad piiksusid aastatel 1957–1958 kosmoses üle kolme kuu. On ju ajaloost teada, et tehiskaaslane Sputnik oli Venemaa ajutise tehnoloogilise ülekaalu võrdkujuks.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Praegu on olemas avalikud andmed täiemahuliste kliiniliste katsetuste kohta ja üsna detailne arusaamine, mis asi ikka see Sputnik V on. Alustama peab sellest, et Sputnik V on oma tehnoloogia poolest üsna lähedane AstraZeneca vaktsiinile. Mõlemad on ehitatud paljunemisvõimetute viiruste baasil. Kasutatakse adenoviiruseid, mille võimet võõra geneetilise informatsiooni rakkudesse viimiseks on hästi uuritud. Need viirused on väga laia levikuga ja nakatavad väga paljusid erinevaid organisme, kaasa arvatud pea kõiki kodu- ja lemmikloomi.

08.04.2021 10.04.2021
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto