E, 26.09.2022

Noorte vaimne tervis löögi all: «Ma võiks selle kõik siin ja praegu lõpetada»

Nele Kullerkupp
, reporter-toimetaja
Noorte vaimne tervis löögi all: «Ma võiks selle kõik siin ja praegu lõpetada»
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 2
Süngeid mõtteid mõlgutav laps. Koroonapiirangute tõttu distants- ja kontaktõppe vahel pendeldamine on jätnud sügava jälje, mis esmalt peegeldub tüdruku nukrameelsest pilgust ja seejärel radikaalselt muutunud hinnetelehelt
Süngeid mõtteid mõlgutav laps. Koroonapiirangute tõttu distants- ja kontaktõppe vahel pendeldamine on jätnud sügava jälje, mis esmalt peegeldub tüdruku nukrameelsest pilgust ja seejärel radikaalselt muutunud hinnetelehelt Foto: Erakogu

«Ma olen kõigile koormaks. Ma ei jaksa enam. Ma võiks selle kõik siin ja praegu ära lõpetada.» Nii uskumatu kui see ka pole, on need 12-aastase 6. klassi õpilase Liisi (nimi muudetud) sünged mõtted.

Liis oli keskmise õpiedukusega seltsiv laps, õpetajate hinnangul kiire taibuga ja sõnaosav. Praegune olukord on sootuks midagi muud. Koroonapiirangute tõttu tava- ja kaugõppe vahel pendeldamine on jätnud sügava jälje, mis esmalt peegeldub tüdruku vesiselt helkivatest nukratest silmadest ja seejärel radikaalselt muutunud hinnetelehelt.

«Distantsõpe on minu jaoks keeruline, sest mul pole enesekontrolli ja motivatsiooni kodus koolitöid teha,» nendib Liis õlgu kehitades ja tunnistades, et pidev mure koolis hakkama saamise pärast käib kohati üle jõu.

Kurb tõsiasi on aga see, et tegemist pole omaette ja ainulaadse juhtumiga. Vaimse tervise probleemid on värskele statistikale toetudes viimase aastaga süvenenud kõigis vanuserühmades. Enim on koroonakriis muserdanud just noori, kellel tihti puuduvad väikese elukogemuse tõttu vajalikud toimetulekumehhanismid, et näha suuremat pilti ja püüda end ise raskest olukorrast välja aidata.

Märksõnad
Tagasi üles