T, 21.03.2023

Kultuuri lühiuudised

Raimu Hanson
, ajakirjanik
Kultuuri lühiuudised
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Norralasest kirjanik Øyvind Rangøy.
Norralasest kirjanik Øyvind Rangøy. Foto: Sille Annuk

Lugeja leiab end tutvumas budismiga

Tartu ülikooli kirjastus on äsja toonud lugejate ette tõlkeraamatu «Budismi alused» (pildil), mille on aastal 1998 kirjastanud Oxford ülikooli kirjastus. Bristoli ülikooli professor Rupert Gethin annab selles põhjaliku ülevaate budismi ajaloost ja õpetuse alustõdedest.

Lugeja leiab ennast algul tutvumas Buddhaga – tema kui ajaloolise isiku ja kui legendiga – ning seejärel Buddha sõnaga. Huvilisel tekib muu hulgas võimalus minna budismi vaate kohaselt elavas kogemuses avalduva ülima tegelikkuse analüüsi üksikasjadeni.

Rupert Gethini «Budismi alused».
Rupert Gethini «Budismi alused». Foto: Repro

Kirjastus soovitab teost käsiraamatuks või õpikuks nii budismiga esmatutvust tegijale kui ka kogenud harjutajale, kuid ühtlasi väärt lugemisvarana ka religiooniloo ja filosoofia õppijaile.

«Budismi alused» on eesti keelde vahendanud vabakutseline tõlkija Lauri Liiders, kelle töö viljana on valminud näiteks Andrew Skiltoni «Budismi lühiajalugu» (Koolibri, 2012) ja Dalai-laama «Kuidas näha enda tõelist olemust?» (Tänapäev, 2008). Nii nende kahe kui ka äsja ilmunud teose on toimetanud Eesti tuntuimaid orientaliste Märt Läänemets.

440-leheküljelise raamatu lisaväärtus on valitud bibliograafia (21 lk), viited (31 lk), sõnade ja nimede seletused (5 lk) ning nimede ja oskussõnade register (30 lk). Raimu Hanson'

Prima Vista patroon ilmutab end veebiülekandes

Täna kell 18 ilmub Utoopia ja Kirjanduslinn Tartu FB-lehtedele otseülekandena kirjanik Øyvind Rangøy (pildil) vestlus Siim Lillega. Kirjanike liidu Tartu osakonna teatel tuleb juttu Rangøy värskeimast raamatust «Oled ikka veel see poiss», kirjastusest Seitse Sõlme ja muustki.

Øyvind Rangøy on Norrast pärit tõlkija, luuletaja ja lektor, kes vahendab aastast 2005 eesti kirjandust norra keelde ja pisut hilisemast ajast ka norra luulet eesti keelde. Ta on tänavuse kirjandusfestivali Prima Vista patroon. Tema «Oled ikka veel see poiss. Ühe lapsepõlve fragmendid» ilmus möödunud aasta sügisel Põltsamaal. TPM

Märksõnad
Tagasi üles