Ivo Saarma: tervishoiu abivahend – patsientide vaba liikumine

Ivo Saarma. FOTO: Fertilitas

Maksumaksjat tuleb palju enam kaasata tervishoiukuludega seotud otsuste tegemisse, kirjutab Teenusmajanduse Koja nõukogu liige dr Ivo Saarma.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Koroonakriisis on tervishoiu murekohad eriti valusalt esile tulnud, paljud on seda ka isiklikult kogenud, jäädes ootama tähtaegadeta ravijärjekorda. Samuti on palju rohkem inimesi mõistnud, et pelgalt praeguse tervisekriisi ületamine ei lahenda tervishoiu pikaajalisi probleeme.

On tänuväärne, et tervise- ja tööminister otsib neile probleemidele lahendust, kuid seni välja pakutud ideid on raske mõista. On ta ju valitsusele kaalumiseks esitanud ettepaneku maksustada sotsiaalmaksuga lisaks palkadele ka kõik muud inimeste tulud, sealhulgas dividendid.

Plaan kehtestada täiendav maks inimestele, kes on pingutanud lisasissetuleku leidmiseks, on ju nende ettevõtlikkuse karistamine! Dividende saavad ettevõtted üldjuhul maksta eduka majandustegevuse tõttu ja siis, kui töötasudelt on sotsiaalmaks ning muud maksud juba makstud. Teenusmajandussektori ettevõtetel on 70 protsenti kuludest seotud tööjõukuludega, millest omakorda märkimisväärse osa moodustab sotsiaalmaks. Nüüd tahetakse sellest vähesest tulust, mis on järele jäänud, tulla veel kord võtma 33 protsenti. Sellega toimuks räige topeltmaksustamine, pärast mida pole enam võimalik ettevõtet arendada ega reinvesteerida.

27.04.2021 29.04.2021
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto