JULGEOLEK ⟩ Vladimir Sazonov: Covid-19 ja Sputnik V Kremli infosõja instrumentidena

Slovakkia president Zuzana Čaputová (paremal) nimetas 1. aprillil ametisse uue, peaminister Eduard Hegeri valitsuse. Eelmine valitsus langes poliitilise kriisi tõttu, mille põhjustas otsus osta salajaste läbirääkimiste teel Venemaalt Sputnik V vaktsiini. FOTO: Martin Baumann/AP/Scanpix

Koroonapandeemia puhkemise järel alanud Venemaa mõjuoperatsioonid läänes pole näidanud mingeid vaibumise märke, vaid pigem vastupidi, kirjutab Sisekaitseakadeemia teadur Vladimir Sazonov.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Tänapäeval on infosõda mitmetahuline ja -tasandiline ning sellest on saanud hübriidsõja üks fundamentaalne alus. Hübriidsõja komponente on teisigi: küberünnakud, šantaaž, terrorismi toetamine, majanduslik ja poliitiline surve, sõjalise jõu kasutamine jne. Peatun vaid infoalasel mõjutustegevusel, mida viib läbi üks autoritaarne režiim Covid-19 tingimustes.

Venemaa infosõja olemuse paremaks mõistmiseks peaks tegema lühikese sissevaate Kremli mõjutegevusse läänes, mis on intensiivistunud eriti pärast 2014. aasta sündmusi Krimmis ja Ukrainas. Kreml peab lääne vastu eri tasanditel hübriidsõda, kasutades hübriidtaktikaid ja -vahendeid. Vladimir Putini režiim püüab arvestada iga läänemaailma riigi omadustega ja veelgi laiemalt kahjustada läänt tervikuna. Mitut tüüpi infoga töödeldes püütakse mõjutada poliitilist eliiti, kuid ka energeetikavaldkonda ja ühiskonda laiemalt.

28.04.2021 30.04.2021
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto