R, 9.12.2022

Tartu ringkonnakohus tõmbas Eesti Energia õlitehasele pidurit

Carl-Robert Puhm
Tartu ringkonnakohus tõmbas Eesti Energia õlitehasele pidurit
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Põlevkiviõlitehas Enefit 280.
Põlevkiviõlitehas Enefit 280. Foto: Mihkel Maripuu

Tartu ringkonnakohus peatas Eesti Energia kavandatavale põlevkiviõlitehasele Enefit 280 väljastatud ehitusloa.

Ehitusloa peatamise aluseks on MTÜ Loodusvõlu poolt ringkonnakohtule esitatud esialgse õiguskaitse taotlus, mille kohus ka eile rahuldas. Tartu ringkonnakohtu määrus ei kuulu edasikaebamisele ja kehtib alates 7. maist. Üks kohtunik jäi eri arvamusele.

Läbi käidud kaks kohtuastet

Kohtuvaidlus ehitusloa väljastanud Narva-Jõesuu linna ja looduskaitsjate vahel ulatub möödunud aasta aprillikuusse, mil MTÜ Loodusvõlu pöördus põlevkiviõlitehase asjus halduskohtusse. Keskkonnakaitsjad nõudsid kohtult Narva-Jõesuu linnavalitsuse antud ehitusloa tühistamist ja esialgse õiguskaitse tagamist. Ehitusloa tühistamise kohta lahendit veel ei ole. Küll langetasid kohtud mitu otsust esialgse õiguskaitse küsimuses.

Algselt taotlesid kliimaaktivistid halduskohtult õiguskaitset, viidates õlitehase negatiivsele kliimamõjule. Toodi välja, et õlitehase rajamisel tekib probleeme Pariisi kliimaleppes võetud kohustuste täitmisega. Rõhutati ka säästva arengu põhimõtte rikkumist ning tehase funktsioneerimise käigus tekkivaid kõrvalmõjusid. Halduskohus kaebajaga ei nõustunud ja leidis, et kaebajal puudub õiguskaitse kohaldamise vajadus.

Tänavu 17. veebruaril esitas MTÜ Loodusvõlu aga kaebuse täienduse ja uue õiguskaitse taotluse, viidates tehase asukohale NATURA 2000 ala läheduses. Looduskaitsjad tõid välja, et 150-meetrine vahemaa kaitseala piirist ei ole piisav. Kuigi halduskohus jättis taotluse taas rahuldamata, vaatas ringkonnakohus otsuse üle ja peatas ehitusloa. Ringkonnakohtu hinnangul võib kavandatud ehitustegevus kaasa tuua lubamatu mõju Mustajõe loodusalale.

Põhivaidlus alles kestab

Eesti Energia pressiesindaja Priit Luts selgitas Postimehele, et neile kuuluv Enefit Power on kohtuvaidlusesse MTÜ Loodusvõlu ja Narva-Jõesuu linnavalitsuse vahel kaasatud kolmanda osalisena kui õlitehast ehitusloa alusel rajav ettevõte.

Eesti Energia teatel ei mõjuta otsus veel õlitehase ehitust, sest kohtumäärus puudutab vaid esmase õiguskaitse kohaldamist. «Tänane otsus puudutab paralleelset õigusvaidlust ehk vaidlust esialgse õiguskaitse kohaldamise üle,» selgitas Luts.

Tänavu 17. veebruaril esitas MTÜ Loodusvõlu aga kaebuse täienduse ja uue õiguskaitse taotluse, viidates tehase asukohale NATURA 2000 ala läheduses.

«Enefit Power ootab põhivaidlusest esimest otsust 4. juunil. Kuna ehitus­tegevus uue õlitehase rajamiseks pole veel alanud, puudub esialgse õiguskaitse rakendamisel veel otsene mõju,» lisas firma pressiesindaja.

Kohtumäärusest aga järeldub, et õlitehase ehitust oli plaan alustada juba tänavu juulis. See tähendab seda, et isegi kui 4. juunil peaks tulema Enefit Powerit soosiv otsus, on MTÜ Loodusvõlul võimalus see edasi kaevata ning õlitehase rajamist pidurdada.

MTÜ Looduvõlu esindaja Kärt Vaamari ütles Postimehele, et säärane stsenaarium on vägagi tõenäoline. «Võib-küll öelda, et kohtuotsuse suurim võit on ehitustegevuse edasilükkumine. On väga tõenäoline, et 4. juunil tuleva otsuse kaebab emb-kumb osapool edasi. Edasine kohtumenetluse pikkus sõltub mitmetest asjaoludest, aga prognoosime, et menetlust lõpetava lahendini jõudmine võtab minimaalselt aasta,» ütles Vaamari.

Mullu märtsis otsustas Vabariigi Valitsus suurendada Eesti Energia omakapitali 125 miljoni euro võrra, mis võimaldaks ettevõttel rajada uus õlitehas. Projekti kogumaksumuseks on planeeritud 286 miljonit eurot.

Märksõnad
Tagasi üles