Hoogu koguva koroonaviirusega nakatumisega silmitsi olev Kuuba alustas eile inimeste laialdast kaitsepookimist kahe kodumaise vaktsiiniga, kuigi kumbki neist pole seni läbinud kliinilisi uuringuid, mistõttu on selgusetu ka nende tõhusus Covid-19 eest kaitsmisel.

«Kerge kuumatunne süsti ajal, aga kõik on hästi,» kirjeldas AFP-le 69-aastane Cecilia Reyes, kes oli üks esimesi Abdala vaktsiiniga süstitud inimesi.

Abdala on üks kahest Kuuba vaktsiinist, mille kliinilised uuringud on läbinud teise faasi ning mida hakati eile riigi tervishoiuministeeriumi loal kasutama. Käiku läks ka vaktsiin nimega Soberana 2. Ametlikult loodetakse mõlemale kasutusluba anda juuniks.

Kommunistlik saareriik, mis plaanib tänavu vaktsineerida kõik 11,2 miljonit elanikku, on seni Covid-19 pandeemiast pääsenud suhteliselt kergelt: registreeritud on pisut üle 119 000 nakatunu ja umbes 770 surma. Praegu on aga nakatumine Kuubal suurem kui kordagi varem pandeemia kestel.

Kui Kuubal loodud vaktsiinid osutuvad edukaks, oleks see lootuskiir ka nende liitlastele ja paljudele arengumaadele, mis seni on olnud raskustes vaktsiini hankimisega. Teised Ladina-Ameerika maad, nende seas Boliivia, Argentina ja Mehhiko, on juba väljendanud huvi Kuuba vaktsiinide ostmiseks.

USA sanktsioonide tõttu on Kuubal pikk kogemus ise vaktsiinide valmistamises, millega alustati 1980. aastatel. Ligi 80 protsenti riigis pruugitavatest vaktsiinidest on toodetud kohapeal ning praegu käib töö viie Covid-19 vaktsiini kandidaadi kallal. Kui üks neist peaks saama ametlikult rohelise tule, oleks tegu esimese Ladina-Ameerikas välja töötatud koroonavaktsiiniga.