Enamasti alustati kõlvatu ameti pidamist 15–18-aastaselt ning tihtipeale just pärast toitja (isa, ema) surma. Selge vahe oli bordelliprostituudil ja üksikul lõbunaisel. Bordellis töötav naine oli enamasti tulnud kaugemalt, paljudes lõbumajades olid enamuses venelannad ja lätlannad. Tuldi ka kaugemalt – Saksamaalt, Austriast, Šveitsist.
Bordellipidajate päritolu oli samuti mitmekesine. Kindel oli see, et tegemist oli 30-aastase või vanema naisterahvaga, sest meestel ja noortel oli keelatud olla lõbumaja pidaja, ning kuigi mõnel pool olid ettevõtlikud mehed leidnud endale «tankisti», kontrollisid Tartu «seksitööstust» kindlasti naised.
Pordumaja pidajate hulgast kerkis esile ka üks «dünastia». 1857. aastal Kriimanis sündinud Ann Zahrensi neli õde olid ilmselt kõik vähem või rohkem pordueluga kätt proovinud. Kui Ann oli 15-aastane, kolis pere Tartusse. 30-aastaselt abiellus ta August Lilleweldiga, kellel arvatavasti oli lõbumaja pidamise kogemus.
Pereäri õitses. Kui Ann 1901. aastal, kõigest 43-aastasena suri, hinnati tema varade koguväärtus 13 000 rublale (maja Roosi tänaval, krunt Tähtvere tänavas, võlakirjad, raha pangakontol). Seejuures oli ta juba aastaid «erus» olnud. 1895. aastal müüs ta Puiestee tänava valdused maha (sellesama sõjaväeosa saabumise pärast ja üks ostja oli linna haigla). Kolm aastat hiljem oli ta lühemat aega Tartu ühe suurema lõbumaja, Roosi 40, «puhkuseasendaja».
Vähemalt 22 aastat oli meestele müüa tema õe Minna (1863–1897) tütar Helene. Enne 1905. aastal Riiga siirdumist on politseis avaliku naisena arvel Minna mehe vennanaine Johanna.