T, 3.10.2023

Värvikas lugu David Copperfieldist

Hendrik Alla
, toimetaja
Facebook
Comments
Hugh Laurie ja Dev Patel filmis «David Copperfieldi isiklik elulugu».
Hugh Laurie ja Dev Patel filmis «David Copperfieldi isiklik elulugu». Foto: Filmikaader

Selles erakordselt värvikas filmis – värvilisemaski, kui kuninganna Victoria ajastut võiks ette kujutada – jutustatakse sellesama ajastu kuulsaima kirjaniku Charles Dickensi kuulsaim romaan «David Copperfield» vaatajale suure lustiga ümber. Copperfieldist on loodud kümneid sarju ja filme, aga käesolev särab eriti selle poolest, et selle lavastas nüüdisaegse satiiri meister Armando Iannucci.

Parimat sorti huumoril ja satiiril kipub olema omadus ikka kellegi hari punaseks ajada. Nii juhtus ka Šotimaal sündinud Iannucci eelmise filmiga «Stalini surm» (2017), mis Venemaal ja Kõrgõzstanis lausa ära keelati. Põhjuseks «lugupidamatu suhtumine kuulsusrikkasse ajalukku ja juhtidesse». «David Copperfieldi isiklik elulugu» pidi vastu võtma täiesti filmikunstivälist kriitikat «värvipimeda» näitlejate valiku eest. Kuidas saab nii olla, et nimiosalist, oma elulugu üles tähendavat Copperfieldi kehastab filmis paduandekas, aga tõmmu, India juurtega Dev Patel!? No ja mis siis: kuulsa briti huumori lippu tänapäeval kõrgelt lehvitav Iannucci on samuti multikultuursuse vili, kes sündis Itaaliast Šotimaale Glasgow’sse välja rännanute peres.

Näitlejate trupp on muidu ka ääremiselt kõrgetasemeline: Tilda Swinton, Hugh Laurie, Ben Whishaw, Benedict Wong, Peter Capaldi jt. Kõik kasutavad ka Simon Black­welli ja Iannucci kirjutatud (Dickensi põhjal kohendatud) stsenaariumi antud võimalusi häbituks lustipeoks, nii et tegemist on stiilipuhta hea-tuju-filmiga.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles