K, 29.06.2022

NÄDALA PLAAT ⟩ Lauljatar ei laula ainsatki nooti

Margus Haav
, reporter
Lauljatar ei laula ainsatki nooti
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Marianne Faithfull/Warren Ellis, «She Walks In Beauty». 
Marianne Faithfull/Warren Ellis, «She Walks In Beauty». Foto: Plaadi Kaas

Albumi «She Walks in Beauty» salvestus oli just alanud, kuid saabus koroonapandeemia esimene laine ja Marianne Faithfull jäi haigeks. Nii raskelt, et jõudis intensiivpalatisse välja ning ega arstid suurt lootust ei andnud. Vintske proua tuli sellest välja, kuid tüsistused pole tänaseni möödas.

Just selline album oli tema kauaaegne unistus. Tegemist on plaadiga, kus Marianne ei laula ainumastki nooti, vaid loeb romantismiaja luulet oma sugestiivsel ning kordumatul moel. Lord Byron. Thomas Hood. John Keats. Alfred Tennyson. Sõna jõu ja võlu taustal musitseerivad sellised mehed nagu Nick Cave’i olulisim koostööpartner, helilooja-multiinstrumentalist Warren Ellis ning Nick Cave ise samuti. Kaasa teeb näiteks ka Brian Eno.

Esimest korda pärast teismelisepõlve vaatas Marianne Faithfull tõsisemalt luuleklassika varasalve poole juba oma ilmselt kõige kuulsamal ja kõige rohkem hinnatud albumil «Broken English» (1979), mille lõpupala «Why’d Ya Do It» põhineb poeedi ja näitekirjaniku Heathcote Williamsi luuletusel. Õhuliselt kurval värskel albumil ei kuule laulmist, ei mängita kitarri ega taota trummi.

Märksõnad
Tagasi üles