Mida teha muruga, kas rohelist asfalti või punkari soeng?

Ilus või hirmus? Margareetadest vallutatud muruplats on mõnele unistus, aga teisel riivab silma. FOTO: Riina Martinson

Käes ongi aeg muruniidukitele hääled sisse lüüa, aga esmalt tasub kaaluda, kui palju tänavu oma maa peal niidumasinal „rohelist asfalti” toota lasta.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Oleme juba harjunud, et varakevadel kulu ei põleta, aga nüüd püütakse meid harjutada mõttega muruplatsil hoopis heinal kasvada lasta. Ühest küljest on siin küsimus igaühe ilumeeles, aga mis veelgi tähtsam: kas pikad rohukõrred meelitavad puugid meie aeda?

Keskkonnaameti looduskaitse peaspetsialist Tõnu Talvi on teaduskirjandusest selgitanud kulu põletamise ja puukide arvukuse seost ning on veendunud, et kulupõletamise keeld puukide arvukust ei tõstnud. See, et inimestele tundub, et puuke liigub rohkem, on seotud meie eluviisi muutusega. Esiteks on maastik teistsugune. Kui varem peeti rohkem loomi, karjatati neid ja tehti heina, siis nüüd on ühe-kahe lehma pidamine sisuliselt lõppenud ning need jõeluhad, kraaviperved, metsaservad ja väiksed aasad, mis varem loomadele talvesööta varudes paljaks niideti, kasvatavad nüüd heina, mida keegi ära ei korista. Nii tekib aastatega paks kulu- ja kõdukiht, kus puukidel mõnus talvituda.

Teisalt liiguvad inimesed ise looduses rohkem, näiteks sportimas ja koertega jalutamas ja nood nuusivad niitmata alasid.

19.05.2021 21.05.2021
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto