KOHALIK VAADE ⟩ Ateena otsib juhtlõngu kaaperdamisele eelnenud päevadest

Valgevene opositsiooniliider Svjatalana Tsihhanovskaja (vasakul) külastas üle-eelmisel nädalal Kreekat, kohtudes teiste seas riigi presidendi Katerίna Sakellaropoύlouga (paremal). Tsihhanovskaja delegatsiooni kuulus ka Raman Pratasevitš, kes kajastas visiiti.  FOTO: Theodoros Manolopoulos/kreeka Presidendi Kantselei Pressiosakond/reuters/scanpix

Kui Ryanairi lend FR4978 üleeile hilishommikul Ateena Elefthérios Venizélose rahvusvahelisest lennujaamast õhku tõusis, ei osanud keegi aimata, et vaid pisut enne sihtpunkti Vilniusse jõudmist langeb see ennenägematu kaaperdamisoperatsiooni ohvriks.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Kohe, kui levis uudis, et lennuk sunniti maanduma Minskis valeväidetega võimalikust lõhkekehast pardal, teatas Kreeka peaminister Kyriákos Mitsotákis kindlameelselt: «Reisilennuki maanduma sundimine selleks, et pidada kinni ajakirjanik, on pretsedenditu, šokeeriv tegu. Nõuame kõigi reisijate viivitamatut vabastamist. Euroopa Ülemkogu peab reageerima tarvidusele suurendada survet Valgevenele. Mõõt on täis.»

Kreeka välisministeerium läks veel sammu võrra kaugemale, mõistes hukka «surmanuhtlusega ähvardatava Valgevene aktivisti Raman Pratasevitši ebaseadusliku vahistamise». Ministeerium viitas lennuki maanduma sundimisele kui riiklikult korraldatud kaaperdamisele, rõhutades ühtlasi, et Kreekale on alusväärtuste, nagu demokraatia, õigusriigi ja inimõiguste kaitsmine põhimõtte küsimus.

24.05.2021 26.05.2021
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto