Tähendus varjab end latekskostüümis

Hermeetiline ja põnev kooslus. Vasakul Andres Tali teos «Organid», paremal aga «Natura mortis – surnud mets». FOTO: Herman-Erik Isop

Galerii Vaal on alustanud koroonasulujärgset hooaega uutes ruumides Andres Tali isikunäitusega – jõulise, hermeetilise, riskialtiga. See näib esmalt olevat galerii poolt igati turvaline valik, justkui kindla peale minek. Pole mina veel täheldanud, et Tali – oma töödes alati kontsentreeritud ja väljapeetud – oleks kunstnikuna märgist mööda lasknud. Teisalt, kuigi kohal viibides on raske eitada loodud terviku vaat et rituaalsena mõjuvat jõulisust, ei anna näitus end kergesti kätte.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

See pakett koosneb kunstikommunikatsiooni üldiselt üha lobedamaks muutuvast foonist rõhutatult distantseeritud töödest. Esmamuljete mõju all galeriiruumis ringi tammudes mõtlesin aga mitte ainult kunstniku võetud riskidele, vaid korraks ka galerii omadele. Oli ju vanalinnas paiknenud vana Vaala programmil läbi üheksakümnendate eesti kunstielus heroiline roll, mida moodsamates, industriaalse hõnguga uutes ruumides kunagi taastada pole õnnestunud. Mõistagi pole toonane monopoolne positsioon kaasaegse kunsti turul kunstimaastiku mitmekesistudes enam mõeldavgi, ent hea algus uute ruumide sisseõnnistamisel on märgiline. Seisus kohustab.

Andres Tali isikunäitus [ S M B O L ]

19. juunini Vaal Galeriis

25.05.2021 27.05.2021
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto