L, 23.09.2023

Kehv puuvilja-aasta: Viljapuud juba õitsevad, aga tolmeldavaid mesilasi pole

maaelu.postimees.ee
Facebook
Comments
Õites õunapuu.
Õites õunapuu. Foto: Marko Saarm / Sakala

Viljapuude õitsemise ajal on ilmad olnud jahedad ja aias jalutades on väga vähe näha mesilasi või teisi putukaid õite vahel lendamas. Mida teie kogemus ütleb, kui viljapuude rikkaliku õitsemise ajal on õhutemperatuur vaevu üle 10 kraadi ja tolmeldajaid eriti näha ei ole, siis millist saaki on loota?

Räpina Aianduskooli puuviljanduse õpetaja Sirje Tooding sõnas, et külm ja märg ilm viljapuude ja marjapõõsaste õitsemise ajal on muidugi halb variant, sest mesilased sellise ilmaga eriti toimetada ei taha. "Õnneks on kimalased veidi vapramad ja tulevad ka jahedama ilmaga õitele. Pidevad vihmasajud ei meeldi neilegi ja märjad õied ei soodusta sugugi tolmlemist," selgitas ta.

Tooding lisas, et kevadeti on meil sageli sellised kahtlased ilmad, aga vilju oleme ikka saanud. "Loodame, et õitsemise ajal on helgemaid hetki olnud ja tolmlemine on siiski toimunud. Öökülmad ja õite ning viljahakatiste kahjustajad on tegelikult kevadel suuremad ohud," võttis ta kokku.

Selle mureli alumiste okste õite sisemus on must ja seega külmavõetud, aga kõrgemal asuvate õite sigimik roheline ja neist on saaki loota.
Selle mureli alumiste okste õite sisemus on must ja seega külmavõetud, aga kõrgemal asuvate õite sigimik roheline ja neist on saaki loota. Foto: Riina Martinson
Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles