PM Nädal ⟩ Lapsevanemad toodavad depressioonis põlvkonda

Haridusinnovaator, TeachMillionsi ja EdTech Estonia kaasasutaja Märt Aro. FOTO: Sander Ilvest

Miks kool toodab endiselt tehasetöölisi kui uus ajastu vajab loojaid? Miks uue õppimine on sama valus nagu käe otsast saagimine? Kuidas me turvatunnet taga ajades lastele kahju teeme? Haridusinnovaator Märt Aro annab vastused.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Kõige kõvem koroonastress ragistab praegu hambaid koolilaste kallal. Aeg on vanad süsteemid pea peale keeranud ning ülehelikiirusel tuli omandada uued. Tulihingeline haridusinnovaator Märt Aro leiab, et pandeemiaaeg käivitas muutused palju kiiremini, kui see muidu juhtunud oleks. 

«Alles äsja tundus paljudele, et digitaalne õppimine on halb,» ütleb EdTech Estonia ettevõtete eestvedaja Märt Aro muigega. «Distantsõpe aga kiirendas tehnoloogiliste võimaluste omaksvõttu. Pole mõtet öelda, et meil on hariduses niigi juba hästi – personaliseeritud õppe abil saavad tulemused olla kuni kümme korda paremad.»

Mida siis muuta tuleks? Lihtsustatult peaks haridus ajaga sammu pidama. «Muutumas on ühiskonnakorraldus, liigume industriaalühiskonnast infoühiskonda, kus ootused elluastujale on märgatavalt teistsugused!» /jätkub/

Vägivald koolis

Kahjuks on koolist visad taanduma ka meetodid, mis ei tööta – vägivalla ja sunni kasutamine. Märt Aro juhib tähelepanu, et koolis peame tänaseni loomulikuks paljusid asju, mida täiskasvanud inimene mitte mingil juhul ei laseks endaga teha. Koolis sa ei saa ise otsustada mitte millegi üle, mis su elus toimub. «USA haridusteadlane PhD Peter Gray on öelnud, et kool on mingis mõttes veel hullem kui vangla. Vangidel on rohkem õigusi enda aja planeerimiseks kui õpilastel.»

Kuidas on võimalik õpetada demokraatliku ühiskonna kodanikke täiesti autoritaarses kontekstis? 

«Riigieksamite kohustuslikuks tegemine on samuti välise motivaatori kasutamine. Mõeldes Eesti kui innovatsiooniriigi peale, tahaks küsida, miks me üldse eksameid teeme. Miks on vaja paika panna mingit lõpptaset, kui saaksime reaalajas lapse arengut jälgida ning jooksvalt tagasisidestada? See võiks olla lapse arengule oluliselt kasulikum.»

28.05.2021 31.05.2021
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto