Rainer Kattel: kelle võlg on riigivõlg?

Rainer Kattel. FOTO: Elaine Perks

Eesti riigi rahandus- ja rahapoliitikale on omane olnud kunstlike piirangute loomine. Nüüd oleme Euroopa finantssüsteemi osa ning oleks puhas rumalus mitte kasutada selle süsteemi võimalusi majanduse pikaaegsete investeeringute tegemisel, kirjutab kolumnist Rainer Kattel.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Kui valitsuse kärpekavad on tekitanud elava vastukaja, siis oluliselt vähem räägime riigi tulude poolest. Eesti riigieelarves on peamised tuluallikad nii mitmesugused maksud kui ka mittemaksulised tulud (nt dividendid, vara müük jms). Üha rohkem arutleme õigusega selle üle, et meie maksukoormus, mis on selgelt alla Euroopa keskmise, ei võimalda arendada avalikke teenuseid nii, nagu oleks vaja.

Palju vähem räägime riigieelarve kontekstis riigivõlast. Eestis on laialdaselt levinud allergiline suhtumine riigi laenutegevusse. Eriti parempoolsed erakonnad võrdlevad riigilaenu tulevaste põlvkondade arvelt elamisena. Selline arusaam ei ole pelgalt iganenud, vaid piirab ka oluliselt riigi pikaaegseid investeeringuid ning kohaliku finantsturu arengut.

31.05.2021 02.06.2021
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto