R, 9.12.2022

Perling: edu võti on liikmete kaasamine

Anna Ploompuu
, reporter
Perling: edu võti on liikmete kaasamine
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 55
Lavly Perling teatas eile kandideerimisest erakonna Isamaa juhiks. Vasakult Tõnis Kons, Priit Värk, Viktoria Ladõnskaja-Kubits, Kristjan Vanaselja, Lavly Perling, Birgit Remiküll, Indrek Luberg ja Henrik Aavik.
Lavly Perling teatas eile kandideerimisest erakonna Isamaa juhiks. Vasakult Tõnis Kons, Priit Värk, Viktoria Ladõnskaja-Kubits, Kristjan Vanaselja, Lavly Perling, Birgit Remiküll, Indrek Luberg ja Henrik Aavik. Foto: Mihkel Maripuu
  • Isamaa juhiks pürgivad Seeder ja Perling
  • Seeder on juhtinud Isamaad aastast 2017
  • Juhivalimised toimuvad 20. juunil Tartus

Heitlus võimu nimel erakonnas Isamaa hakkab jõudma kulminatsioonini: eile teatasid nii Isamaa senine juht Helir-Valdor Seeder kui ka hiljuti erakonda astunud endine peaprokurör Lavly Perling, et kandideerivad Isamaa juhiks.

Endine peaprokurör Lavly Perling on poliitikas uus tegija: mullu novembris astus ta Isamaa liikmeühenduse Parempoolsed toetajaliikmeks, tänavu veebruaris liitus ta ka ametlikult erakonnaga. Tema juhiks pürgimise toetuseks on erakonna liikmed andnud 170 allkirja ning allkirju plaanitakse koguda reedeni, mil on kandidaatide ülesseadmise tähtaeg. Seni avaldatud nimekirjast ei leia ühegi riigikogu Isamaa fraktsiooni liikme nime peale Parempoolsetega liitunud Viktoria Ladõnskaja-Kubitsa oma.

Senise esimehe Seedri kandidatuur seati üles 100 toetaja allkirjaga.

Võimuvõitlus käib

Siiski ei tasu Perlingu toetajatel enne õhtut hõisata: juhivalimistel loevad nende hääled, kes suurkogule kohale tulevad. Parempoolsed eelistanuks aga võimalust kasutada ka e-hääletust. «Olen seda meelt, et siiski tulnuks võimalikult laia sisedemokraatia tagamiseks võimaldada e-hääletust. Aga küllap inimesed on targad ja teevad oma valiku ja saavad aru, et 20. juuni on tõesti Isamaa jaoks väga selgelt suuna valimise hetk,» sõnas Perling.

Lavly Perling teatas eile kandideerimisest erakonna Isamaa juhiks.
Lavly Perling teatas eile kandideerimisest erakonna Isamaa juhiks. Foto: Mihkel Maripuu

Parempoolsete juhikandidaadi avalikustamine oli kulminatsiooniks juba mõnda aega kestnud vastasseisule Isamaas. Veel aprillis ei välistanud Seeder Parempoolsete juhi Kristjan Vanaselja erakonnast välja heitmist.

Tüliõunaks oli Isamaa arutelukultuuri hea tava, mille heakskiitmises nägid Parempoolsed katset vaigistada nende kriitikat erakonna juhtimise kohta. «Sellised eelnõud on iseloomulikud Viktor Orbá​nile ja Fideszile,» ütles Parempoolsete juht Kristjan Vanaselja Postimehele.

Aprillis otsustas Isamaa Tartu piirkonna juhatus vastu võtta 403 liiget. Suurema osa liitujaid tõi erakonda jaanuaris Isamaa liikmeks astunud endise erakonna Rahva Tahe asutaja Madis Sütt.

Pärast seda, kui Eesti Päevaleht avalikustas, kuidas nii suure hulga liitujate kokkusaamiseks lubati värskete parteilaste vahel ka head-paremat välja loosida, arvas erakond Madis Süti oma ridadest välja, samuti ei võetud liikmeks neid inimesi, kes Süti soovitusel liitumisavalduse esitasid.

EKRE on ju selline populistide kamp, kes on endale ümber võtnud erakonna rüü – ei muud.

Isamaa juhiks pürgiv Lavly Perling

Seedri sõnul polnud juhtkond sellest teadlik. Parempoolsete juht nõudis, et Tartu piirkonna juhatus peaks vastutuse võtma. «Tartus toimunu meenutab vägagi mõne aasta eest Pärnus aset leidnud värbamist, kus erakonda toodi kriminaalse taustaga inimesi. See ei ole enam ühe või kahe inimese isiklik algatus, vaid süstemaatiline käitumine,» arvas Vanaselja.

Ka ei ole kiita Isamaa valimiskünnisel rippuv reiting. Kas uus juht tooks siin muutuse? Perlingu sõnul on edu võtmeks just liikmete kaasamine, tänu kellele jõuda ka valijateni. «Inimesed tahavad panustada poliitikate kujundamisse, tahavad kaasa rääkida, kaasa mõelda. Tahavad ka teada, kust sünnivad riigitasandi otsused,» selgitas Perling.

Ta tunnistas, et liikmetega üle Eesti kohtudes tuntakse puudust just kaasamisest. Ka peaks Perlingu sõnul olema Isamaa erakond, kus julgetakse lauale panna valusad otsused, puudutagu see majandusstruktuuri, maksukeskkonda, tervishoiusüsteemi või haridust.

Perlingu sõnul ootavad inimesed sellist Isamaad, mis on tasakaalustav ja tugev parempoolne jõud tänaste võimuerakondade Keskerakonna ja Reformierakonna kõrval. Isamaa suurele konkurendile EKRE-le Perling liialt tähelepanu ei pööraks. «EKRE on ju selline populistide kamp, kes on endale ümber võtnud erakonna rüü – ei muud,» lausus ta.

Kolm põhieesmärki

Ka sõnastas Perling kolm Isamaa põhieesmärki: olla praeguse opositsiooni juhtiv jõud, kindlustada Isamaa kohalolek üle Eesti ning viia erakond 2023. aasta parlamendivalimisteks kolme suurima erakonna sekka. «Selleks on vaja taaskäivitada organisatsioon, tuua erakond raskest seisust välja ja liita meid ühtseks jõuks,» lisas ta.

Erakonna senine juht Seeder kritiseeris praeguse võimuliidu kärpeplaane julgeolekuvaldkonnas ning rõhutas, et partei edu ja mõjukust poliitikas ei saa vaadata ainult reitingute järgi, vaid olulised on konkreetsed teod.

Helir-Valdor Seeder.
Helir-Valdor Seeder. Foto: Elmo Riig

«Ma loodan jääda alati selliseks poliitikuks, kes enne kui teeb suuri otsuseid, räägib oma ala parimate asjatundjatega, teadlastega, analüüsib selle materjali läbi, siis teeb otsuse ja selgitab oma otsust. Hetkel vaadates avalikus ruumis kärpeplaani diskussiooni, siis jääb mulje, et valitsus päris täpselt ei tea, mida ta teeb, miks ta kuskilt kärbib ja mis on see pikem vaade,» kommenteeris ta valitsuse kärpeplaane julgeolekuvaldkonnas.

Perling ei kippunud veel vastama, kas ja kus ta kohalikel valimistel kandideerib. «Keskendun täna 20. juuni ja suurkogu plaanile. Olen kindel, et kohe on sellisel juhul, kui tuleb võtta vastutus juhtimise eest, olemas ka lahendus Tallinna linnale,» vastas ta.

Isamaa suurkogu toimub 20. juunil Tartus. Siis valitakse uus juht, eestseisus, revisjonikomisjon ja aukohtu liikmed. Seejärel peaks selguma ka Tallinna linnapeakandidaat.

Seeder vs. Perling poliitikas

Helir-Valdor Seeder

On olnud riigikogu liige aastast 2003, 2007–2014 oli ta põllumajandusminister. Ta on juhtinud Isamaad alates 2017. aastast.

2017 – Isamaa (toonase Isamaa ja Res Publica Liidu) suurkogul hääletas Seedri pool 322 liiget, tema vastaskandidaadi Kaia Iva poolt 304 liiget.

2019 – Isamaa suurkogul valiti Seeder taas ametisse 392 poolthäälega, tema vastaskandidaat Illimar Leppik von Wiren kogus 70 häält.

2021 – Isamaa suurkogul kandideerib Seeder taas, tema vastaskandidaat on Lavly Perling.

Lavly Perling

2020 – Endine riigi peaprokurör Lavly Perling asus Parempoolsete toetajaliikmeks.

2021 – Veebruaris liitus Perling erakonnaga Isamaa.

Juunis kandideerib Isamaa juhiks.

Märksõnad
Tagasi üles