Laanetit kangutati, et saata sõnumit

Erakonnakaaslased kinkisid umbusalduse üle elanud kaitseministrile suure lillekimbu.  FOTO: Eero Vabamägi

Kaitseminister Kalle Laaneti (RE) umbusaldamise hääletus kukkus eile 57 vastuhäälega läbi. Opositsioon nentis, et eelkõige sooviti valitsusele avaldada survet riigi eelarvestrateegias (RES) ette nähtud tegevuskulude 60,4 miljoni eurose kärpe vastu.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Opositsiooni kriitikaga nõustus ka koalitsioonipartner Keskerakond, kes hääletas umbusalduse vastu tingimusel, et Reformierakond loobub kärbetest.

Laanet on seni ainus minister, kes on avaldanud oma haldusala detailse tegevuskulude kärpeplaani. Sedagi küll osalt kaitseväe juhataja kindralleitnant Martin Heremi survel. Laanet avalikustas eelmisel nädalal, et järgmise nelja aasta jooksul kärbitakse 114 miljonit eurot, millest 71 miljonit moodustavad tegevuskulud ja ülejäänu kaitseinvesteeringud. Tööta jääb 270 inimest.

Kalle Laanetist sai eelmisel nädalal avalikustatud kärpeplaani tõttu ka esimene minister, kelle umbusaldamine selle valitsuse ajal on algatatud. Seda 134 päeva pärast valitsuse ametisse astumist. Laaneti umbusaldamise algatas Isamaa, kellega liitusid ka EKRE saadikud.

Umbusaldusavalduses heitsid allakirjutanud Laanetile ette, et ta on kaitseministrina valetanud Eesti riigikaitse kahjustamisega seoses, nõrgestanud Eesti julgeolekut ja inimeste kaitsetahet, kaitseväge, Kaitseliitu ning olulisi riiklikke sümboleid.

08.06.2021 10.06.2021
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto