R, 1.07.2022

ülevaade ⟩ Genfi kohtumine tõmbas pingeid maha

Margus Parts
, toimetaja
Genfi kohtumine tõmbas pingeid maha
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 6
Joe Biden ja Vladimir Putin eile Genfis ajakirjanike ees, enne kui suletud uste taha läbirääkimisi pidama lahkuti.
Joe Biden ja Vladimir Putin eile Genfis ajakirjanike ees, enne kui suletud uste taha läbirääkimisi pidama lahkuti. Foto: Mihhail Metzel/sputnik/Scanpix

Ameerika Ühendriikide presidendi Joe Bideni ja Venemaa riigipea Vladimir Putini kohtumise eel oli latt madalaks seatud, kuid esialgne pingete leevendamise eesmärk sai ilmselt täidetud.

Kohtumine algas vähemalt helge noodiga, sest Putin jõudis Genfis asuvasse Villa la Grange’i õigel ajal. Putini hilinemine on juba kurikuulus ja täpne saabumine viitas sellele, et Venemaa president ei proovi juba eos üritust õõnestada.

Otsest põhjust tal selleks ka ei olnud. Mõne eksperdi sõnul oli juba kohtumise toimumine võit Putinile. Väidetavalt ei tehtud Venemaal Krimmi annekteerimise järel kehtestatud sanktsioonidest suurt numbrit, kuid G8 formaadist väljaheitmine oli see, mis tõsiselt salvas.

Putin tänas Bidenit kutse eest, millele Biden vastas: «Alati on parem kohtuda silmast silma.» Kohtumisele eelnenud fotosessiooni ajal paistis, et Biden viitas Ühendriikidele ja Venemaale kui kahele suurjõule, kuigi üldise sagina keskel läks osa tekstist kaduma. Tegu on kindlasti meeltmööda avaldusega Kremlile, mis soovib end võrdse mängijana näidata.

Biden sai Putinilt haruldase komplimendi osaliseks, kui Putin kirjeldas teda kogenud riigimehena. «Ta on väga erinev president [Donald] Trumpist,» märkis Putin, lisades, et nad pidasid konstruktiivseid ja detailseid kõnelusi kaks tundi, mida ei saa enamiku poliitikutega teha.

Märksõnad
Tagasi üles