Armastuse-näituse kuraator: «Mind huvitavad praegu levivad võõrandumise vormid»

Kuraator Katerina Gregos ei arva, et digitaalne tehnoloogia oleks hea või halb. Tähtis on see, kuidas ja mille jaoks seda kasutatakse. FOTO: Mari Volens, Kunstihoone

Katerina Gregose sõnul on ta alati tahtnud teha näitust armastusest, ehkki see teema pole kuraatori sõnul nüüdisaegse kunsti maailmas väga populaarne. Ometi on tegu vaat et kõige tähtsama emotsiooniga maailmas. Samal ajal on maailm meie ümber teinud läbi mitmeid pöördelisi transformatsioone: tehnoloogia, digitaalne vahendatus ning lugematud muud faktorid on kardinaalselt muutnud seda, kuidas inimesed üksteisega suhtlevad ning lähedust mõtestavad.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Teie näituse pealkiri on «Tänapäeva armastus (ehk Armastus külma intiimsuse ajastul)». Kuidas erineb tänapäeva armastus varasemast?

Pealkirja mõlemad osad on omavahel seotud – see näitus ei käsitle armastust laiemalt, vaid vaatleb, kuidas on armastus, lähi- ja ühiskondlikud suhted interneti, sotsiaalmeedia ja tehnoloogia tulemusel jätkuvas muutumises. See alapealkiri on viide sotsioloogi Eva Illouzi raamatule «Cold Intimacies: The Making of Emotional Capitalism» («Külmad intiimsused: emotsionaalse kapitalismi loomine»).

Sellised asjad nagu internet, sotsiaalmeedia, masinintellekt ja muud tehnoloogilised nähtused muudavad meie igapäevareaalsust ja eraelu üsna dramaatiliselt. Minu lootus on, et see näitus julgustab meid kõiki vaatama natuke kriitilisemalt, kuidas me neid asju kasutame.

Miks?

Ma ei taha anda hinnanguid: internet ja sotsiaalmeedia ei ole head ega halvad, nad on lihtsalt neutraalne aparatuur. Aga see, kuidas neid kasutatakse või rakendatakse – nii nende omanike kui ka meie endi poolt –, on see, mis muudab nad teinekord üsna problemaatilisteks tööriistadeks.

Minu jaoks on põhimure nende puhul see, et need asjad sisenesid meie igapäevaellu ja normaliseerusid seal erakordselt kiiresti – tegelikult nii kiiresti, et meil pole olnud aega mõista, mida nende kasutus endaga kaasa tõi. Ja mida tõi endaga kaasa see, kui me oma isikliku informatsiooni tehnoloogiahiidudele ära andsime...

Niisiis, siin on mitu küsimust: privaatsus, demokraatia… Aga põhiliselt huvitab mind selle näituse puhul see, et me kõik elame järjest enam tehnoloogiliselt vahendatud maailmas ning meie elu on järjest enam tehnoloogia poolt instrumentaliseeritud. Lisaks eraelule on muutunud ka meie tööelu. Igaühel on võimalik meid peaaegu igal hetkel kätte saada, mistõttu me töötame üha rohkem ja rohkem – kasvõi kodukontorist. Piir avaliku ja eraelu vahel on haihtumas.

26.06.2021 29.06.2021
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto