N, 30.11.2023

Sinivetikas vohab Harku järves, proov võeti ka Kuressaarest

Dominika Pankova
Facebook
Comments
Laupäeval järvest võetud veeproovis tuvastatud sinivetikas Dolichospermum utermoehlii mikroskoobis 200 korda suurendatult.
Laupäeval järvest võetud veeproovis tuvastatud sinivetikas Dolichospermum utermoehlii mikroskoobis 200 korda suurendatult. Foto: Ingmar Ott

Hetkel esineb sinivetikaid Harku järve rannas. Nädala alguses võeti proov ka Kuressaare rannast, kuid sinivetikaid oli proovis vähe ja õitsengut ei esine. Teistes supluskohtades ei ole sinivetikaid täheldatud.

Terviseameti sõnul ei saa prognoosida, kus hakkab sinivetikas vohama. «Oleneb konkreetse veekogu iseloomust (toitaineterikkusest, vee liikumisest) ja ilmast (tuule tugevusest ja suunast, sademetest ja temperatuurist). Lähtuda võib ka varasematel aastatel toimunud õitsengutest. Näiteks on Peipsi järvel igal aastal esinenud sinivetika õitsenguid, samas aga hetkel veel randades ei ole sinivetikaid näha olnud,» nentis terviseameti meedianõunik Merilin Vernik.

Ka juuni soojad ilmad ja soe veetemperatuur soodustab igati sinivetikate kiiremat kasvu. Soome Keskkonnakeskuse SYKE vaatlusandmetel on merealadel sinivetikate arv suurenenud ja satelliidivaatluste põhjal esineb Soome lahe avamerel ulatuslikke sinivetikate kogumeid. Seega olenevalt jätkuvast ilmast (tuule tugevusest, suunast, temperatuurist ja sademetest) võivad sinivetikad sobivatel tingimustel jõuda ka mereäärsetesse randadesse.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles