K, 30.11.2022

Ekspert võttis penaltiseeria pulkadeks – kes arvab, et tegu on loteriiga, kipub kaotama

Siim Kaasik
, reporter
Ekspert võttis penaltiseeria pulkadeks – kes arvab, et tegu on loteriiga, kipub kaotama
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Väravavahtidel on penaltiseeriates hea võimalus tõusta kangelaseks, täpselt nagu juhtus poolfinaalis Itaalia väravavahi Gianluigi Donnarummaga.
Väravavahtidel on penaltiseeriates hea võimalus tõusta kangelaseks, täpselt nagu juhtus poolfinaalis Itaalia väravavahi Gianluigi Donnarummaga. Foto: Carl Recine/REUTERS/Scanpix

Kui mõnes jalgpallimängus hakatakse penaltiseeriat lööma, võib mürki võtta, et telekommentaatori huultelt kõlab sõna «loterii». Kui aga penaltiseeriad pulkadeks lahti võtta, selgub nii mõndagi, millel pole õnnemänguga midagi pistmist.

Norra spordipsühholoog Geir Jordet on viimased viis aastat pühendunud penaltiseeriate uurimisele. Tema sulest on ilmunud kümme teadusartiklit, mis annavad aimu, mis toimub penaltiseeriate ajal jalgpallurite psüühikaga.

Jordet analüüsis oma tiimiga igat MMi, EMi ja Meistrite liiga penaltiseeriat, mis on löödud alates 1976. aastast, ning intervjueeris jalgpallureid, kes neist penaltiseeriatest osa võtsid. Järeldus, milleni Norra teadur jõudis, ei pakkunud mitte mingisugust üllatust: penaltid on psühholoogiline lahing.

Märksõnad
Tagasi üles