AK ⟩ Enneolematu kuumalaine Kanadas oli mitme sündmuse kokkulangemise tulemus

Kanadas põhjustas enneolematu kuumalaine ulatuslikke tulekahjusid nii looduses kui ka asulates. FOTO: BC Wildfire Service/AFP

Kanadas tõusis õhutemperatuur möödunud nädalal 50 °C kanti. See lõi eeldused ulatuslikeks maastikupõlenguteks ning tulekahjudeks asulates. Laiuskraadilt vastavad need piirkonnad Põhja-Euroopale, aga ilmastikuolud ja kliimamustrid on seal sootuks teised. 

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Mis sellised ekstreemsed sündmused põhjustas, selgitab Tartu Ülikooli klimatoloogia ja meteoroloogia kaasprofessor Piia Post.

Miks Kanadas ühtäkki nii kuumaks läks?

Kanadas kujunes välja nn kuumakuppel. See on mitmete sündmuste järjestikuse toimumise tulemus. Alustame suurest pildist. Sel aastal on Vaiksel ookeanil El Niño nähtuse külm faas La Niña, mil lääne pool on Vaikse ookeani pind oluliselt soojem, kui ida pool ehk Ameerika rannikul. Selline temperatuuride erinevus põhjustab tuuli, mis puhuvad sooja troopilise õhumassi itta, kus jugavool selle Põhja-Ameerika lääneosas lõksu püüab. Jugavoolud on kõrgatmosfääris kulgevad õhuvoolud, omamoodi tuuled, mis võivad oluliselt ilmastikuprotsesse mõjutada. Olukord, kui jugavool sopistub ümber sooja keskmega kõrgema rõhuga ala – antitsükloni, võib olla kauakestev. Antitsüklonid on reeglina oluliselt suurema läbimõõduga ja väheliikuvamad kui madalarõhualad ehk tsüklonid.

09.07.2021 12.07.2021
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto