R, 9.12.2022

Rallifännid trotsivad palavust ja parme ning ootavad Tänaku võitu

Eili Arula
, ajakirjanik
Rallifännid trotsivad palavust ja parme ning ootavad Tänaku võitu
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Ott Tänak tegi Krüüdneris eile hommikul testikatsel muljet avaldava hüppe. Mootorilärmi tõttu oli kindlam tundlikumad kõrvad kinni katta. Eili Arula
Ott Tänak tegi Krüüdneris eile hommikul testikatsel muljet avaldava hüppe. Mootorilärmi tõttu oli kindlam tundlikumad kõrvad kinni katta. Eili Arula Foto: Eili Arula

Kuigi Rally Estonia keskus asub Eesti Rahva Muuseumi juures, hingab kogu Tartu linn juba nädala keskpaigast rallirütmis. Eile hommikul said linlased kuulda, kuidas ralliautod suundusid summutite põrisedes läbi linna Võru maanteele, et läbida ralli testikatse.

Kuigi Ott Tänak näitas katse kolmel läbimisel häid aegu, oli temast grammikene kiirem põhjamaalane Kalle Rovanperä, kes nagu Ott Tänak peab Rally Estoniat oma koduralliks.

Kes jääb peale?

«Kes võidab?» on Eesti rallifännidele esitamiseks küll retooriline küsimus. Vastuseks kõlab refrään: «Loomulikult Ott Tänak!» Tõsi, vastused erinevad vaid siis, kui vastajaks on mõni välismaalane. Belgia lippe lehvitanud härrad skandeerisid raeplatsil Thierry Neuville’i nime, põhjanaabrid arvavad, et kiireim mees Lõuna-Eesti teedel on Kalle Rovanperä.

Tapio Lehtonen, rallifänn Soomest
Tapio Lehtonen, rallifänn Soomest Foto: Margus Ansu

Soome rallifänn Tapio Lehtonen, kes ka mullu Rally Estoniast osa sai, arvas, et tuleb eelmise aastaga võrreldes üsna sarnane ralli. «Loomulikult on Tänakul eelised, aga kõik sõltub, kuidas Rovanperä auto liikuma saab,» sõnas ta.

Tänavu oli Lehtoneni sõnutsi veidi hõlpsam majutuskohti leida kui mullu. Eelmisel aastal kippusid majutuskohtade pidajad eufoorias hindu põhjendamatult lakke kruvima, kuid sel korral on öömajade valikut ralli ajaks piisavalt ja ka hinnad on äärmiselt mõistlikud, arvas ta.

Koroona mõjutab

Nagu möödunud aastal, ei ole ka tänavu Rally Estonial massiliselt Soome fänne. Lehtoneni hinnangul on asi selles, et Soomes on endiselt üsna karmid koroonaviiruse levikuga seotud piirangud. Näiteks peab Rally Estonial käinud inimene viibima pärast Soome naasmist mõnda aega karantiinis ning andma uuesti koroonaproovi.

«Ilmselt on piisavalt ebamugav Eestisse ralli pärast reisida. Sellega kaasnevad kulud ning karantiin ja testid otsa jätavad hulga Soome rallifänne koju,» lisas ta.

Üks märksõna selleaastasel rallil on kindlasti kuumus. Seda, et põrgupalavus autosid kurnaks, Lehtonen ei usu. «Ainuke asi, mis võib sõitu raskendada, on pikad metsavahelised ja tolmused lõigud ning kui tolm ei haju enne järgmist sõitjat,» sõnas ta.

Küll aga on kuumus kurnav pealtvaatajatele ja rallil töötajatele. Rally Estonia meditsiinimeeskonna ülemarst Liisa Olesk rõhutas, et rallivaataja võiks kanda heledaid riideid ja peas peaks olema müts. Kindlasti tuleb tarvitada ohtralt vett ja vältida alkoholi, sest alkohol viib vedeliku kehast välja.

NÕUANDED OHUTUKS RALLIELAMUSEKS

Jäta droon koju

  • Drooni lennutamine rallialas on rangelt keelatud. Selle nõude rikkumine võib karistuse kõrval tuua kaasa ka droonist ilmajäämise.

Pese käsi, liigu üksnes oma grupiga

  • Kui tunned end haigena, ära tule rahvarohkesse kohta.

Varu aega

  • Rallikava võimaldab rallifännidel piirkiirusest kinni pidades aegsasti järgmisele katsele jõuda, kihutada ei ole vaja. Mullu tabas politsei Rally Estonia ajal üle 700 kiiruseületaja.

Väldi ülekuumenemist

  • Erakordselt kuum ilm tähendab, et üks suurim risk pealtvaatajatele on vedelikupuudus. Tarbi palju vett ja loobu alkoholist. Kui keegi kaotab teadvuse, kutsu kiirabi.

Ole tulega ettevaatlik

  • Metsad on praegu ütlemata tuleohtlikud. Seega ei tohi rallialade ääres ega ka mujal looduses lahtist tuld teha. Ka väikseim põleng võib kiirelt kontrolli alt väljuda nii, et metsapõlengu tõttu tuleb inimeste ohutuse tagamiseks ralli katkestada.

Allikas: politsei Lõuna prefektuur

Märksõnad
Tagasi üles