L, 25.06.2022

Hinnatõus tõmbab põllumeeste investeeringuplaanidele kriipsu peale

Kristina Traks
Hinnatõus tõmbab põllumeeste investeeringuplaanidele kriipsu peale
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Ehituse hinnatõus on asjad pea peale keeranud – kui PRIA-lt saadi toetus ühes summas, siis uute ehitushindadega ei ole võimalik toetuse raames enam toime tulla.
Ehituse hinnatõus on asjad pea peale keeranud – kui PRIA-lt saadi toetus ühes summas, siis uute ehitushindadega ei ole võimalik toetuse raames enam toime tulla. Foto: Urmas Luik / Pärnu Postimees

Hinnaralli ehituses on nii mõnegi põllumajandustootja pannud väga kehva seisu: vähem kui pool aastat tagasi investeeringutoetuse saamiseks PRIA-lt jah-sõna pälvinud projekte ei ole võimalik praeguste ehitushindadega enam ellu viia.

Kuusiku talus Harjumaal peetakse lihaveiseid ja plaan on ehitada laut 150-pealisele karjale. Talu perenaine Jane Mättik ütles aga, et ehituse hinnatõus on asjad pea peale keeranud. Mättikul on PRIA otsus investeeringutoetuse saamiseks ja alates veebruarist peaks ehitustööd käima. Eelmise aasta lõpus oli investeeringu suurus koos toetusega 1,2 miljonit eurot. „Ehitaja ütleb nüüd, et kõik on läinud 1,5 korda kallimaks ja ta ei saa ehitada selle hinnaga, millega tookord kalkulatsioonid tehti. Metallihind on laes, puidul mitmekuune järjekord ja hind väga kõrge, vaid betooni hind on jäänud samaks,” kirjeldas ta.

Mättikul on plaan uurida pangast, mis võiks olla tema laenupiir. „Selge, et ma ei saa võtta kohustust paarikümneks aastaks. Põhimõtteliselt võib öelda, et see projekt enam ei kehti ja kogu investeering tuleb üle vaadata selle pilguga, kas see üldse ära tasub. Lihaveisekasvatuses pole ju hinnad tõusnud, seevastu sisendid aina kallinevad,” selgitas ta.

Mättiku sõnul survestab ka aeg, sest PRIA nõuded näevad ette, et esimese aasta jooksul tuleb teha 20 protsenti investeeringust. Aasta hakkas aga jooksma veebruarist.

Märksõnad
Tagasi üles