Afganistani langemise põhjused – korruptsioon ja nõrk moraal

Afganistani julgeolekujõudude liikmed 12. augustil Herati linna juures.  FOTO: AFP/SCANPIX

USA on oma liitlastega kahe kümnendi jooksul investeerinud miljardeid dollareid, et arendada, treenida ja relvastada Afganistani armeed, eriüksusi ning õhu- ja mereväge. Sellest hoolimata on suur osa riigist langenud Talibani kontrolli alla ja Afganistani julgeolekujõud pole positsioonide kaitsmisega hakkama saanud. Väljaande Foreign Policy hinnangul on selle põhjusteks korruptsioon ja madal moraal.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Rahvusvahelised lahingumissioonid lõppesid Afganistanis juba 2014. aastal, pärast seda on võitluse suuresti oma õlule võtnud kohalikud väed ise. Ekspertide sõnul ei lasu probleem varustuses ja meestes, vaid hoopis Afganistani presidendi Ashraf Ghani juhitud valitsuses – korruptsioon riigi kaitse- ja siseministeeriumis on kurikuulus, sealsed juhid on ebapädevad ja vaid omakasu peal väljas. Näiteks politseinikud, kes võitlevad samuti eesliinil, pole juba kuude viisi palka saanud.

Allikate sõnul valitseb sarnane olukord ka kaitseministeeriumi haldusalas. Paljudel juhtudel ei jagata meestele ka piisavalt toitu, vett, relvastust või lahingumoona. Varustusliine rüüstatakse ning sealt saadud relvad ja laskemoon müüakse edasi mustale turule, kust see omakorda jõuab Talibani kätte.

14.08.2021 17.08.2021
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto